Kontynuacja odbicia

IDMSA
opublikowano: 13-03-2009, 12:27

Wczorajsza sesja na Wall Street potwierdziła nasze oczekiwania na dłuższe odbicie. Zakres realizacji zysków był niewielki, a silne momentum wzrostów z wtorku zostało wznowione.

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwań, co dodatkowo przyczyniło się do poprawy nastrojów. Dobry sentyment panujący od rana na parkietach europejskich będzie sprzyjał wysokiemu otwarciu w USA. Na godzinę przed otwarciem publikowane będą dane o bilansie handlu zagranicznego, ale nie powinny one wpłynąć istotnie na notowania. Bardziej istotny może okazać się odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. W bazowym scenariuszu po wysokim otwarciu powinna nastąpić silniejsza realizacja zysków. Inwestorzy będą mniej skłonni do przetrzymywania akcji przed weekendem. Realizacja zysków na giełdach powinna lekko umocnić dolara i osłabić waluty z rynków wschodzących. Końcówka sesji w USA będzie bardzo istotna z puntku widzenia przyszłego tygodnia. Kolejne pozytywnie / neutralne zakończenie sesji podtrzyma pozytywny sentyment.

Niepokojące jest stosunkowo dobre zachowanie amerykańskich obligacji i cen złota, mimo wyraźnej poprawy na giełdach. Inwestorzy sceptycznie podchodzą do trwającego odbicia. Cena pieniądza na rynku międzybankowym jest ciągle wysoka gdyż banki gromadzą gotówkę.

W dniu dzisiejszym publikowane będą dane o inflacji CPI, saldo rachunku obrotów bieżących oraz podaż pieniądza M3. Skala reakcji na złotym nie powinna być duża. Złoty zareagował bardzo pozytywnie na interwencję banku szwajcarskiego. Notowania złotego będą w dalszym ciągu silnie uzależnione od sentymentu na globalnych rynkach finansowych.
  
 
EURPLN

Złoty nadal korzysta z poprawy sentymentu na rynkach. Wczorajsza korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się na oporze przy 4,65 i miała zakres 9 groszy. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przebicie wsparcia w strefie 4,58-4,60 doprowadziło do przyśpieszenia spadku w kierunku 4,40. Zakres korekt wzrostowych w obecnym ruchu jest spory, więc można spodziewać się testu przebitego wsparcia. Dzisiejsze dane o inflacji CPI i podaży pieniądza M3 nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Rynek w dalszym ciągu bardziej reaguje na sytuację zewnętrzną. Trwalsza poprawa na giełdach i dalsze osłabienie dolara będzie wpływać pozytywnie na notowania złotego 
 
EURUSD

Wczorajsza kontynuacja wzrostów na giełdach oraz utrzymanie ich w dzisiejszej europejskiej sesji wpływa negatywnie na dolara. EURUSD zdołał przetestować poziom 1,2960, ale ze względu na spore wykupienie nastąpiła realizacja zysków przed otwarciem w USA. Krótkoterminowym wsparciem będzie strefa 1,2843-70. Istotnym poziomem jest wczorajsze minimum przy 1,2730. Utrzymanie się notowań powyżej 1,2843 będzie pozytwnym sygnałem. Brak większej korekty spadkowej na dzisiejszej sesji w USA powinien przyśpieszyć osłabienie dolara w kierunku 1,30. Przebicie 1,30 otworzy drogę do większego osłabienia.   

GBPUSD

Osłabienie dolara towarzyszące poprawie sentymentu na rynkach sprzyjało odbiciu na GBPUSD. Minimalny zakres korekty wzrostowej został zrealizowany. Linia trendu spadkowego w pobliżu 1,4070 oraz minimum poprzedniej konsolidacji będą działać jako opór techniczny. Funt zyskuje również do euro, co w krótkim terminie powinno sprzyjać kontynuacji korekty wzrostwej na funtdolarze. Trwalsza poprawa sentymentu na rynkach będzie osłabiać dolara do większości waluty. Notowania GBPUSD będą w dużym stopniu uzależnione od sentymentu na rynkach.     

USDJPY

Po wyłamaniu się z trendu wzrostowego USDJPY dynamicznie powrócił do przebitej linii trendu. Wybicie dołem poniżej 96,70-97 okazało się fałszywe i ta strefa powinna nadal działać jako wsparcie techniczne. Jen tracił się do wszystkich walut z rynków rozwiniętych. Osłabieniu jena sprzyjała nieoczekiwana interwencja szwajcarskiego banku centralnego, który sprzedawał franki na rynku. Strefa 98,30-98,60 będzie działać jako krótkoterminowy opór techniczny. Utrzymanie się kursu USDJPY poniżej tej strefy będzie groziło powstaniem spadkowej formacji trzech coraz niższych szczytów.       
    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kontynuacja odbicia