Kooperacja rodzi się w głowie

opublikowano: 15-11-2012, 00:00

W rozwoju klastrów w Polsce widać wiele pozytywnych tendencji. Wciąż jednak podstawową barierą jest brak zaufania.

Jak obecnie wygląda współpraca polskich firm w klastrach i w którym kierunku zmierza? To postanowiła zbadać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), realizując kilka badań na ten temat. Wczoraj poznaliśmy wyniki raportu „Benchmarking klastrów w Polsce — edycja 2012”. Wnioski? W kooperacjach przedsiębiorców w Polsce widać wiele pozytywnych trendów.

— Na mapie klastrów w Polsce jest coraz więcej przedsięwzięć, w których udział wydatków na B+R w ogólnych kosztach na działalność innowacyjną przekroczył 25 proc. Zwiększa się także liczba klastrów, które w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowały ponad pięć projektów badawczych — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Pozytywną zmianą są też coraz bardziej intensywne działania dotyczące internacjonalizacji klastrów — prawie połowa z badanych inicjatyw działa na co najmniej dziesięciu rynkach zagranicznych (zbadano 35 klastrów). Poprawia się dostępność do laboratoriów badawczych i aktywność koordynatorów na rzecz rozpoczynania współpracy między członkami określonych klastrów a partnerami zewnętrznymi. Wciąż jednak bardzo dużo jest do zrobienia.

Słabe strony to m.in. niska innowacyjność przedsiębiorstw w klastrze i mała liczba wprowadzonych w ostatnich dwóch latach innowacji objętych ochroną prawną. Niewiele kooperacji wspólnie realizuje zamówienia czy przygotowuje oferty dla odbiorców z zewnątrz. Mimo wielu zachęt szwankuje współpraca z sektorem nauki, czego efektem jest mało spin-offów w klastrach. Jednak jako największa bolączka wymieniany jest brak zaufania — i w nim należy upatrywać przyczyny zahamowań we wzroście kooperacji.

— Nie ma kultury współpracy wśród uczestników klastra, co wynika choćby z uwarunkowań historycznych. Brakuje zaufania, jeśli chodzi o zdobywanie informacji czy współfinansowanie przedsięwzięć — mówi Piotr Kryjom, kierownik sekcji projektów kooperacyjnych departamentu wsparcia instytucji otoczenia biznesu PARP.

Dziś przedsiębiorcy mają ostatnią szansę, by złożyć wnioski o dotacje na rozwój klastrów w ostatnim tegorocznym naborze z działania 5.1. Jak zapowiada PARP, w przyszłym roku powinny znaleźć się pieniądze na jeszcze jeden konkurs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy