Kopalnie muszą zacisnąć pasa

Katarzyna Kapczyńska
09-08-2006, 00:00

Minister zapowiada ograniczenia w wydobyciu węgla — to kij. A marchewka? Kompania Węglowa ma dostać więcej czasu na spłatę długów.

Resort gospodarki przygotowuje strategię dla górnictwa. Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, twierdzi, że może być ona gotowa jeszcze w sierpniu. W dokumencie znajdzie się kilka pomysłów na uzyskanie przez Kompanię Węglową (KW) 400 mln zł, które obiecał spółce poprzedni rząd.

— Jedną z możliwości jest sprzedaż przez KW dwóch kopalni Węglokoksowi. Pozwoli to nie tylko zdobyć pieniądze, ale także rozwiązać problem eksportowych cen węgla. Choć jest on bardziej kaloryczny od dostarczanego na rynek krajowy, sprzedaje się znacznie taniej. Konsultujemy też z Ministerstwem Skarbu Państwa inne możliwości uzyskania środków przez KW — m.in. sprzedaż należącego do niej pakietu akcji Południowego Koncernu Węglowego (PKW) — mówi Paweł Poncyljusz.

Pakiet kontrolny PKW należy do Południowego Koncernu Energetycznego, resztę akcji ma KW. Na razie nie wiadomo, czy trafiłyby do inwestora branżowego, czy raczej na giełdę.

Taryfa ulgowa

 

Kompania Węglowa może też dostać więcej czasu na spłatę długów.

— Nie ma zagrożenia utraty płynności KW, ale już w 2008 r. spółka może mieć problem z regulowaniem zobowiązań. Chcemy więc ustawowo wydłużyć jej termin spłaty rat zobowiązań wobec budżetu. Sięga on 2010 r., a mógłby zostać wydłużony do 2015 r. — dodaje Paweł Poncyljusz.

Zobowiązania KW wynoszą 3,9 mld zł, w tym 1,7 mld zł wobec ZUS. Jeśli uda się wydłużyć termin, KW zyska szansę na poprawę wyników.

Półrocze zamknęła zyskiem zaledwie 6 mln zł, choć planowała dużo wyższy.

Minister rzuca KW koło ratunkowe, ale nie ukrywa, że spółka i branża muszą zacisnąć pasa.

— Ocenia się, że do 2015 r. zapotrzebowanie na węgiel spadnie do 80 mln ton rocznie. Ponadto na czyste technologie przetwórstwa węgla i eksport możemy w 2012 r. przeznaczyć około 5 mln ton. Większego zapotrzebowania nie będzie — podkreśla wiceminister.

Tymczasem w ubiegłym roku sprzedaż węgla przekroczyła 94 mln ton. Czy topniejący popyt wymusi zamykanie kopalń i zmniejszenie zatrudnienia? Dostosowanie firm do realiów rynkowych Paweł Poncyljusz zostawia zarządom. Podkreśla, że kopalnie muszą zmienić nie tylko strukturę, ale też politykę handlową. Obecnie na sprzedaży węgla zarabiają przede wszystkim pośrednicy.

— Kopalnie muszą docierać bezpośrednio do odbiorcy, np. same dostarczać węgiel elektrowniom. Obecnie grupy węglowe są jak jemioła: mnóstwo spółek i spółeczek wysysających soki z kopalni. To trzeba zmienić — zaznacza Paweł Poncyljusz.

Budryk do koncernu

Strukturę mają zmienić nie tylko firmy wydobywające węgiel energetyczny, ale także koksujący oraz koksownie. Budowa narodowego koncernu koksowego idzie jednak jak po grudzie. W jego skład mają wejść: Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz koksownie Przyjaźń, Zabrze i Wałbrzych. Z powodu opóźnień dwie ostatnie trzeba wycenić już kolejny raz. Nowy koncern może objąć jeszcze jedną firmę.

— Myślimy o przyłączeniu do niego kopalni Budryk. Pozostawienie jej poza grupą nie ma ekonomicznego uzasadnienia — dodaje Paweł Poncyljusz.

Ułatwiłoby to JSW dostęp do nowych złóż węgla koksującego, a także usprawniło działania inwestycyjne i handlowe obu firm.

Okiem związkowca

Nic o nas bez nas

Przedstawiciele rządu deklarowali, że po raz pierwszy strategia będzie tworzona wspólnie, a tymczasem nie ma konsultacji. Trudno więc komentować jej założenia, bo powstaje w tajemnicy.

Nie jest prawdą, że znacząco spadnie zapotrzebowanie na węgiel. Mamy perspektywy sprzedaży węgla na eksport. Nieprawda, że eksport jest mniej opłacalny. Należy zmienić strukturę spółek, połączyć je w grupy razem z siecią dystrybucyjną.

Co do wydłużenia terminu spłaty zobowiązań — skoro rząd nie realizuje ustawowego obowiązku dokapitalizowania KW, to rzeczywiście powinien pomóc w inny sposób. Największe obciążenia z tytułu spłaty zobowiązań zaczynają się w 2008 r. i wydłużenie okresu spłaty jest wskazane.

Dominik Kolosz, szef zakładowej organizacji koordynacyjnej w KW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kopalnie muszą zacisnąć pasa