Kopex się globalizuje

ZK
15-06-2007, 00:00

Londyn, Frankfurt albo Nowy Jork — tam firma chce być notowana. Kilka powiązanych spółek też trafi na parkiet.

Londyn, Frankfurt albo Nowy Jork — tam firma chce być notowana. Kilka powiązanych spółek też trafi na parkiet.

Kopex, dostawca usług dla górnictwa i energetyki, przygotował strategię rozwoju globalnego. Jej główne założenie to wejście na zagraniczną giełdę. W grę wchodzi Londyn, Frankfurt lub Nowy Jork.

— Wstępna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do końca 2007 r. — mówi Tadeusz Soroka, prezes Kopeksu.

Intencją spółki jest umożliwienie dostępu do akcji inwestorom również z innych rynków. Wiele wskazuje na to, że na giełdę trafią także inne podmioty powiązane kapitałowo z Kopeksem. Chodzi tu głównie o Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, które dla Kopeksu są spółką matką. Podmiot ten może zostać upubliczniony pod koniec roku. Podobne plany odnoszą się do Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Jednak w tym przypadku najpierw nastąpi akwizycja.

— Mamy już coś na oku — twierdzi Tadeusz Soroka.

Potem albo Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, albo przejęte przedsiębiorstwo przeprowadzi ofertę publiczną. Kopex finalizuje transakcję przejęcia Hansena, niemieckiego producenta elektroniki górniczej. Spółka jest już notowana na giełdzie we Frankfurcie. Po zakończeniu akwizycji prawdopodobnie przeprowadzi emisję nowych akcji.

Kopex poinformował też o dużym kontrakcie na budowę i wyposażenie podziemnej kopalni węgla kamiennego na wyspie Kalimantan w Indonezji. Umowa obejmuje prowadzenie wydobycia. Szacowana wartość projektu może wynieść 1 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopex się globalizuje