Korea Płd zredukowała prognozy wzrostu

Korea Południowa obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok, uzasadniając korektę słabymi nastrojami panującymi wśród konsumentów i przedsiębiorstw, informuje Reuters.

Mimo to, rząd przewiduje, że ogólne warunki gospodarcze ulegną poprawie z tegorocznego poziomu, m.in. dzięki działaniom rządu, ożywieniu w amerykańskiej gospodarce i spadkowi cen ropy naftowej.

Koreańskie ministerstwo finansów poinformowało w poniedziałek, że czwarta co do wielkości gospodarka Azji wzrośnie o 3,8 proc. w 2015 roku. Pół roku wcześniej resort oczekiwał dynamiki wzrostu rzędu 4,0 proc.

Zweryfikowano również szacunki dotyczące bieżącego roku. Projekcja wzrostu PKB została obniżona do 3,4 proc. z 3,7 proc. jakie pierwotnie zakładano. Tymczasem w 2013 roku wzrost gospodarczy w Korei Południowej osiągnął poziom 3,0 proc.

Oprócz tego rząd zrewidował cel inflacyjny na przyszły rok do 2,0 proc. opierając wyliczenia na wzroście podatku tytoniowego i spadku cen ropy. W 2014 r. stopa inflacji ma wynieść 1,3 proc.

Rewizja w dół wskazuje przed jakim wyzwaniem stoi rząd w Seulu, by zachęcić konsumentów do zwiększania wydatków oraz przedsiębiorstwa do zwiększenia inwestycji. Oba podmioty rynkowe wykazują się spora rezerwą i to mimo ekspansywnej polityki i dwóch obniżek stóp procentowych dokonanych przez tamtejszy bank centralny w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Korea Płd zredukowała prognozy wzrostu