Korekta VAT obniżyła wyniki ABC Daty

opublikowano: 01-10-2018, 08:53

ABC Data zakończyła drugi kwartał 2018 r. z 9,5 mln zł straty netto. Wpływ na taki wyniki miało m.in. uwzględnienie w tym okresie blisko 6 mln zł z tytułu korekty VAT wraz z odsetkami. Zależny iSource otrzymał z kolei decyzję służb skarbowych określające zobowiązanie z tytułu VAT za pierwszą połowę 2013 r, w wysokości 11,6 mln zł.

W II kw. 20018 r. strata operacyjna ABC Data wyniosła 7 mln zł wobec 7,2 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody dystrybutora wyniosły 957,1 mln zł w porównaniu do 919,3 mln zł przed rokiem.

ABC Data w toku postępowania kontrolnego rozpoczętego we wrześniu 2014 r. dotyczącego prawidłowości obliczania VAT za II kw. 2014 r. otrzymała protokół, w którym zakwestionowano prawo do odliczenia VAT w kwocie 4,63 mln zł. Spółka złożyła zastrzeżenia do protokołu.

- Mając na uwadze czas prowadzonego postępowania oraz związaną z tym faktem sytuację spółki, jej konkurencyjność na rynku i dalszy rozwój, ABC Data kierując się zasadą ostrożności dokonała dobrowolnej korekty deklaracji VAT-7D za II kwartał 2014 roku i wpłaciła do US podatek wraz należnymi odsetkami na łączną kwotę 5.997.274 zł. - czytamy w raporcie ABC Data.

ABC Data w lipcu informowała, że otrzymała ostateczne wyniki kontroli, w których kontrolujący nie sformułowali żadnych wniosków i zastrzeżeń dla spółki. Obecnie nie toczy się inne postępowanie kontrolne w ABC Data.

Z podatkową przeszłością mierz się natomiast spółka zależna iSource.W lipcu 2016 roku w spółce zależnej zostało w niej wszczęte postępowanie kontrolne z upoważnienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.

W maju 2018 r. doręczono iSource. protokół z badania ksiąg podatkowych w stosunku do którego spółka, złożyła zastrzeżenia i wyjaśnienia oraz wypowiedziała się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Ustalenia dokonane w ramach kontroli za okres styczeń – czerwiec 2013 r. skutkowały przedstawieniem iSource sierpniu 2018 r. decyzji Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług. za poszczególne miesiące od stycznia 2013 r. do czerwca 2013 r. w łącznej wysokości 11,61 mln zł.

W odwołaniu iSource zaskarżyła w całości decyzję do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, żądając jej uchylenia oraz umorzenia postępowania. iSource nie utworzył rezerwa z tego tytułu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy