Korzystna dla WSiP decyzja sądu ws. siedziby

MD
opublikowano: 13-05-2009, 18:10

Sąd w Warszawie wydał w środę postanowienie, z którego wynika, że Skarb Państwa nabył przez zasiedzenie budynek, w którym mieści się siedziba Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP).

Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia toczyło się z wniosku Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa. WSiP jako uczestnik postępowania w całości popierał wniosek Skarbu Państwa.

ostanowienie Sądu jest nieprawomocne. Spółka oczekuje, że uczestnicy postępowania: Fifth Avenue Sp. z o.o. oraz Trademont Ltd., którzy oponowali przeciwko zasiedzeniu, złożą apelację.

- Stwierdzenie zasiedzenia przez Skarb Państwa budynku (…) ma dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych istotne pozytywne znaczenie w sprawach sądowych wytoczonych WSiP S.A. przez Pana Józefa Huberta Gierowskiego oraz spółkę Fifth Avenue Sp. z o.o. (…) Przesłanką roszczeń wymienionych osób jest twierdzenie, że przysługiwało im lub przysługuje prawo własności nabyte od następców przedwojennych właścicieli budynku  - informuje WSiP.

Spółka podkreśla, że z treści środowego postanowienia sądu wynika, że następcy prawni przedwojennych właścicieli utracili własność przedmiotowego budynku na rzecz Skarbu Państwa z dniem 1 stycznia 1985 roku.

Ewentualne uprawomocnienie się orzeczenia sądu będzie miało też znaczenie w sprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, ze skargi WSiP na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z grudnia 2007 roku. Omówiło ono  stwierdzenia nabycia przez WSiP prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie przy Pl. Dąbrowskiego 8/ul. Kredytowej 9 oraz własności położonego na gruncie budynku. Postępowanie, o którym mowa zostało zawieszone do czasu rozstrzygnięcia wniosku Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane