Kowalski: rozwiązania dotyczące podatku VAT dla bogatych

opublikowano: 13-02-2007, 18:25

Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania, dotyczące podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym będą służyć bogatszej części społeczeństwa - uważa Ryszard Kowalski.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania, dotyczące podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym będą służyć bogatszej części społeczeństwa - uważa prezes Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa, Ryszard Kowalski.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, ok. 50 proc. mieszkań i ponad 80 proc. usług remontowo-budowlanych może zostać objętych 22-proc. stawką VAT po 2007 roku.

Kowalski wyjaśnił, że obecnie 53-60 proc. domów i mieszkań budowanych jest indywidualnie, a 60 proc. usług budowlanych jest realizowanych systemem gospodarczym.

Resort finansów chce, by po 2007 roku została utrzymana 7-proc. stawka VAT na mieszkania i domy, zwłaszcza sprzedawane przez deweloperów. Na budownictwo realizowane systemem gospodarczym miałaby obowiązywać 22-proc. stawka VAT.

Kowalski podkreślił, że projektowane przez resort finansów rozwiązania przewidują, iż obniżona 7-proc. stawka VAT będzie dotyczyć wyłącznie nabywanych gotowych mieszkań i usług o wysokim wkładzie robocizny. Natomiast mieszkania i domy budowane systemem gospodarczym, zostałyby obciążone stawką VAT w wysokości 22 proc.

Zdaniem Kowalskiego, problem 22-proc. stawki VAT na budownictwo realizowane systemem gospodarczym, mógłby zostać rozwiązany wydłużeniem obowiązującej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Ustawa przewiduje, iż kwota zwrotu przysługuje wyłącznie zátytułu wydatków, poniesionych od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r. na materiały budowlane, na które po 1 maja 2004 r. VAT wzrósł z 7 do 22 proc.

Kowalski podkreślił, że przygotowywana przez resort finansów definicja budownictwa społecznego wprowadza ograniczenia, które nie są wymagane przez prawo europejskie.

Definicja budownictwa społecznego zaproponowana przez resort finansów zakłada, że od 2008 r. 7-proc. stawkę VAT będziemy płacić za nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy do 200 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr.

Wprowadzenie definicji jest konieczne, ponieważ na nowe mieszkania i usługi budowlane Polska może stosować obniżoną 7- proc. stawkę VAT jedynie do końca 2007 r. Wynika to z Traktatu Akcesyjnego.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane