Kowalskiemu marzą się panele

opublikowano: 23-06-2021, 14:50

Niemal połowa Polaków mieszkających w domach i nieposiadających instalacji fotowoltaicznej planuje zainwestować w nią w przyszłości.

Według badania Solar Power Europe w ubiegłym roku Polska uplasowała się na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu mocy z fotowoltaiki. Wyprzedziły ją tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania. Z kolei z badania OZE Index, przeprowadzonego dla Alians OZE, wynika, że pod koniec 2020 r. w Polsce przyłączonych było ok. 4 GW słonecznych mocy, co stanowiło wzrost o ok. 200 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (trzy miesiące później, w marcu, wartość ta przekroczyła 4,4 GW). Szacuje się, że roczny przyrost segmentu będzie utrzymywał się na poziomie 2-2,5 GW.

Inwestycja w nowe panele
40proc.

Taki odsetek Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych planuje zainwestować w fotowoltaikę w ciągu najbliższych 12 miesięcy…

21proc.

… a taki w ciągu pół roku.

Badanie OZE Index przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 802 gospodarstw domowych w domach jednorodzinnych. Okazało się, że względy ekonomiczne stanowią dla Polaków główną motywację do inwestowania w fotowoltaikę. 73 proc. respondentów, decydując się na to, kieruje się oszczędnością, a ponad jedna trzecia - aspektem ekologicznym. Zaledwie 8 proc. zwraca uwagę na niezależność od dostawców energii i podwyżek, a 5 proc. na wygodę.

W ubiegłym roku 75 proc. mocy fotowoltaicznych pochodziło z mikroinstalacji, a 20 proc. z farm słonecznych.

– Przewidujemy, że w ciągu następnych kilku lat segment mikroinstalacji będzie się już tylko stabilizował, z kolei coraz mocniejszym trendem będzie rozwój farm słonecznych. Klienci biznesowi zdają sobie sprawę, że fotowoltaika staje się dzisiaj koniecznością. Z analizy naszych wyników sprzedażowych oraz dalszych prognoz wynika, że w tym kwartale liczba zawieranych umów na instalacje wzrośnie o minimum 40 proc. - mówi Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane