KPPD: rok na minusie

GRA
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Największy w Polsce producent tarcicy po raz trzeci obniżył prognozy roczne. Winna dekoniunktura i waluty.

Największy w Polsce producent tarcicy po raz trzeci obniżył prognozy roczne. Winna dekoniunktura i waluty.

Kryzys nie rozpieszcza Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego. Spółka już po raz drugi została zmuszona do obniżenia prognoz finansowych, i to na wszystkich poziomach. Sprzedaż wyniesie 211 mln zł, zamiast 240 mln zł. Szacunek dotyczący wyniku netto obniżył się z 4 mln zł na plusie do 3,7 mln zł na minusie.

Kolejna w tym roku redukcja prognoz nie powinna być dla rynku zaskoczeniem. Zarząd anonsował ją już przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał. Po dziewięciu miesiącach stopień wykonania planu rocznego wynosił bowiem tylko 70 proc., jeśli chodzi o przychody (169 mln zł) i 6 proc., jeśli chodzi o zysk netto. (0,23 mln zł).

"Korekta była konieczna ze względu na zmniejszenie popytu na produkty oraz na utrzymanie cen na przez Lasy Państwowe" — skomentował zarząd w komunikacie.

To niejedyna przyczyna. Wzrosną też koszty finansowe, głównie z powodu aktualizacji wyceny transakcji walutowych.

— Stosujemy transakcje zabezpieczające, tak jak każdy w naszej branży. Przy obecnym rynku to dla nas niekorzystne, ale cóż — mleko już się rozlało. Na transakcjach opcyjnych i forwardowych straciliśmy w tym roku 2 mln zł, co przekłada się na wyniki — wyjaśnia Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes KPPD.

Zarząd ostrzega, że jedynym sposobem na poprawę sytuacji finansowej byłoby obniżenie kosztów, ale pole działania jest ograniczone.

— Największa pozycja to koszty surowca tartacznego, na który spółka nie ma wpływu — wyjaśnia zarząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy