Kraków planuje rekordowy budżet na 2018 r.

AR
opublikowano: 15-11-2017, 18:36
aktualizacja: 23-11-2017, 18:41

Wydatki rzędu 5,4 mld zł, o prawie 12 proc. wyższe niż w ub. roku, a dochody na poziomie 5,1 mld zł, o 9,3 proc. wyższe - to założenia, jakie prezydent Jacek Majchrowski przedstawił radzie miasta Krakowa w projekcie budżetu na 2018 r.

- Przyszłoroczny budżet będzie rekordowy – zarówno pod względem wielkości jak i przeznaczenia środków na inwestycje strategiczne, do których uzyskaliśmy dofinansowanie, m.in. z Unii Europejskiej, i programowe, czyli takie, które mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Budżet Krakowa na 2018 rok zakłada zarówno wzrost wydatków bieżących, czyli zapewniających funkcjonowanie i utrzymanie miasta, jak również wzrost wydatków na inwestycje.

- Jeśli chodzi o zabezpieczenie finansowe budżetu na przyszły rok, nie mamy się czego obawiać. Jesteśmy w dobrej sytuacji. Od kilku lat gospodarka finansowa miasta Krakowa jest stabilna i bezpieczna. Proponowane zadłużenie mieści się w granicach wyznaczonych przez prawo. Przez agencje ratingowe jest określane jako rozsądne i średnie w porównaniu do innych miast i państw europejskich – zaznaczył Lesław Fijał, skarbnik miasta.

W przyszłym roku wydatki bieżące wyniosą 4,4 mld zł, a wydatki majątkowe – 978 mln zł. To oznacza zwiększenie wydatków bieżących w stosunku do planu na rok 2017 o 6,5 proc., a wydatków majątkowych – aż o 46,6 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kraków planuje rekordowy budżet na 2018 r.