Krakowskie autobusy zasilane słońcem

AR
opublikowano: 05-03-2018, 16:10
aktualizacja: 05-03-2018, 16:15

Na dachach sześciu przegubowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie zamontowano panele słoneczne – informuje przewoźnik.

System, który przetwarza promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, jest testowany w  Krakowie od 2015 r. na dwóch pojazdach. W ubiegłym tygodniu trafił na stałe na dachy sześciu przegubowców. Dziś po ulicach miasta jeżdzi więc łącznie 8 autobusów wspomaganych energią ze słońca. 

Zobacz więcej

Fot. MPK Kraków

System technologii fotowoltaicznej służy do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu, która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia. Jest zasilany elastycznymi modułami fotowoltaicznymi, w pełni odpornymi na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to technologia, której zastosowanie przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a w konsekwencji mniejsze zanieczyszczenie powietrza. 

Jak pisze przewoźnik, Kraków konsekwentnie wymiania flotę na autobusy elektryczne i hybrydowe. Jeszcze w tym roku po dostawach prawie 160 nowych pojazdów pasażerów będą wozić wyłącznie ekologiczne autobusy wyposażone w silniki spełniające co najmniej normę Euro 5.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu