Czytasz dzięki

Kredyt technologiczny na nowych zasadach

opublikowano: 31-05-2020, 22:00

MŚP nie muszą rezygnować z innowacji w czasach kryzysu. Od dziś mogą starać się o wyższe premie na takie projekty.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór dotacyjny z poddziałania 3.2.2 POIR na korzystniejszych zasadach. Zmiany w „Kredycie na innowacjetechnologiczne” powinny zachęcić MŚP do podejmowania niebanalnych przedsięwzięć. Stawką w konkursie jest premia technologiczna, czyli dotacja, która spłaca nawet 70 proc. kredytu zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Przedsiębiorcy mogą brać udział w wyścigu po granty do 30 grudnia.

O kredyt na innowacje mogą ubiegać się tylko przedsiębiorcy,którzy mają zdolność kredytową i planują wdrożyć w firmie innowacyjny projekt.

Większy dostęp do wsparcia

Zmiany w warunkach ubiegania się o premię technologiczną przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z BGK, organizatorem naboru. Przedstawiciele tych instytucji podkreślają, że nowe zasady ułatwią drogę do wsparcia. Chodzi szczególnie o firmy, których projekty nie spełniały dotychczas warunku innowacyjności w skali kraju.

— MŚP są bez wątpienia najbardziej zagrożone skutkami gospodarczymi pandemii. Z myślą o nich wspólnie z BGK zaprojektowaliśmy zmiany, które ułatwią dostęp do bezzwrotnego finansowania. Liczymy, że innowacje wprowadzone na poziomie firm w przyszłości zaprocentują nowatorskimi rozwiązaniami na szerszą skalę — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Tomasz Burczyński, dyrektor biura kredytu technologicznego w BGK, podkreśla, że poprzednia edycja konkursu została skrócona, aby jak najszybciej ruszyło obecne rozdanie, już na nowych zasadach.

Nowe reguły

Najważniejsze zmiany w kredycie są uwzględnione w rządowej tarczy antykryzysowej.

— Dotychczas technologia wspierana premią technologiczną musiała prowadzić do wytworzenia zupełnie nowych lub znacznie ulepszonych produktów lub usług w skali kraju. Teraz ten wymóg już nie obowiązuje. Wystarczy, że rozwiązaniebędzie nowatorskie dla danej firmy. Warunkiem jest wdrożenie przez przedsiębiorcę innowacyjnej technologii, którą kupi lub sam wcześniej opracuje w toku prac badawczo-rozwojowych (B+R). Projekt, który zakłada jedynie zakup nowych urządzeń lub oprogramowania, nie spełnia wymagań konkursu — podkreśla Tomasz Burczyński.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

BGK zniósł górny limit dofinansowania projektu. Dotychczas wynosił on 6 mln zł.

— To szczególne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy planują duże przedsięwzięcia. W nowym naborze będą mogli liczyć na większe wsparcie — zaznacza Tomasz Burczyński.

Ponadto premia technologiczna sfinansuje więcej wydatków ponoszonych przez firmy. Teraz wsparcie pokryjekoszty ekspertyz i projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom. Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć premię także na uzyskanie i walidację patentów, a także innych wartości niematerialnych i prawnych. Nowością jest możliwość sfinansowania premią wydatków budowlanych na przebudowę i adaptację budynków.

Krok po kroku

Jak uzyskać wsparcie z poddziałania 3.2.2. POIR? Najpierw przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o kredyt technologiczny w jednym z 19 banków komercyjnych współpracujących z BGK. Jeżeli otrzyma pozytywną decyzję kredytową, może ubiegać się o dofinansowanie projektu. Eksperci ocenią pomysł na innowację. Jeśli go zaakceptują, BGK przyzna przedsiębiorcy promesę premii technologicznej. Zmiany w konkursie chwali Dominika Tomasik-Szulc, starszy konsultant w Crido.

— Przedsiębiorca będzie mógł objąć dofinansowaniem wydatki związane z wdrożeniem produktu lub usługi, które są nowe na poziomie firmy. Rozwiązanie nie musi być konkurencyjne wobec wyrobów już istniejących na rynku. Warto jednak pamiętać, że na etapie oceny punktowej eksperci wezmą pod uwagę skalę innowacyjności projektu. Ponadto technologia powinna mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej — zaznacza Dominika Tomasik-Szulc.

Sprawdź program webinarium "Rozliczanie i kontrola dotacji - aspekty prawne", 5 czerwca 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane