Kredyty będą mniejsze

MAS
20-12-2011, 00:00

KOMENTARZ

Rekomendacja S III wprowadzi z początkiem 2012 r. istotne zmiany w zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Klient, który od stycznia będzie chciał pożyczyć 300 tys. zł będzie musiał wykazać miesięczne dochody wyższe o około 830 zł brutto niż obecnie lub też przy tych samych dochodach otrzyma kredyt o 45 tys. zł mniejszy.

Druga istotna zmiana dotyczy kredytów walutowych i zmniejszenia dopuszczalnego współczynnika obciążenia dochodu. Na spłatę zobowiązań kredytobiorca będzie mógł przeznaczyć maksymalnie 42 proc. swoich dochodów netto. Dotychczas dla lepiej zarabiających osób ten współczynnik wynosił nawet 65 proc. Obecnie klient zarabiający 5 tys. zł netto i zaciągający kredyt walutowy może przeznaczyć zgodnie z obowiązującymi procedurami kredytowymi na obsługę zobowiązań 65 proc. dochodów, czyli 3,2 tys. zł. W 2012 r. kwota ta zmniejszy się do 2,1 tys. zł. Różnica 1,1 tys. zł będzie miała bardzo duży wpływ na zdolność kredytową i spowoduje, że na nowych zasadach w skrajnym przypadku kredytobiorca będzie mógł otrzymać kredyt niższy nawet o 220 tys. zł.

Sprzedaż kredytów u pośredników finansowych nie powinna się znacząco zmienić w nadchodzącym roku. Oczywiście wszelkie zmiany ograniczające zdolność kredytową, a co za tym idzie — zmniejszające wysokość kredytów — mogą wpływać na zmniejszenie liczby udzielanych kredytów i nie należy ich lekceważyć.

Ale z drugiej strony każde ograniczenie i utrudnienie uzyskania kredytu sprawia zazwyczaj, że klienci częściej kierują się do doradcy kredytowego niż do banku. Nie spodziewałbym się drastycznego zmniejszenia liczby kredytów, a raczej obniżenia średniej kwoty.

ROBERT WASILEWSKI

Związek Firm Doradztwa Finansowego, Credit House Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kredyty będą mniejsze