Kredyty na kredyty: stały punkt w ofertach banków

Patrycja Otto
opublikowano: 28-05-2002, 00:00

Kredyty hipoteczne – część II

Powodem zamiany kredytu jest przede wszystkim możliwość uzyskania lepszych warunków przez kredytobiorcę, w tym niższego oprocentowania.

Coraz więcej banków decyduje się poszerzyć swoją ofertę o nowy produkt — kredyty na spłatę kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe w innych bankach. Produkt ten istnieje na rynku już od dawna. Można zaciągnąć kredyt przeznaczony na spłatę różnego rodzaju kredytów, nie tylko hipotecznych.

— Tego rodzaju usługę wprowadziliśmy w połowie lat 90. wraz z pozostałymi kredytami na nieruchomości. Kredyt na kredyt powstał w odpowiedzi na zainteresowanie rynku tego rodzaju usługami. Dopełniają one w naturalny sposób ofertę kredytów na nieruchomości i pozwalają naszej instytucji pozyskać nowych klientów — tłumaczy Jan Cichocki z BPH PBK.

Ireneusz Głowacz, specjalista ds. rozwoju kredytów mieszkaniowych w Banku Zachodnim WBK, twierdzi, że wzbogacanie przez banki oferty o kredyty na spłatę innych kredytów hipotecznych nie ma na celu odebrania klientów pozostałym instytucjom.

— Walka o klienta odbywa się przede wszystkim na etapie zaciągania pierwszego kredytu. Wówczas trzeba do niego dotrzeć, wykorzystując dostępne kanały sprzedaży oraz organizując kampanie reklamowe i promocyjne — zaznacza Ireneusz Głowacz.

Banki, aby zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty, stosują różnego rodzaju akcje promocyjne.

Od 24 kwietnia LG Petro Bank rozpoczął udzielanie kredytu hipotecznego Locum przeznaczonego właśnie na spłatę kredytów zaciągniętych w innych bankach na preferencyjnych warunkach.

— Nasza promocja potrwa do końca czerwca i polega na obniżeniu do 0 proc. prowizji za udzielenie kredytu, niezależnie od wysokości wnoszonego przez klienta wkładu własnego oraz na zmniejszeniu do 20 zł opłaty za analizę wniosku kredytowego. W okresie promocji bank oferuje również konkurencyjne, od 4,99 proc. rocznie, oprocentowanie kredytów nominowanych w USD. Natomiast oprocentowanie kredytów złotówkowych zostało obniżone i obecnie kształtuje się na poziomie od 11,45 proc. w skali roku — wyjaśnia przedstawiciel LG Petro Banku.

Ireneusz Głowacz, informuje, że Bank Zachodni WBK także zdecydował się przeprowadzić akcję promocyjną swoich produktów. Potrwa ona jeszcze przez kilka dni.

— Podczas akcji oferujemy naszym klientom niższą o 50 proc. prowizję — wyjaśnia Ireneusz Głowacz.

O kredyty na promocyjnych warunkach w LG Petro Banku mogą starać się osoby, które spełnią trzy warunki. Są to: potwierdzona historia spłaty kredytu w innym banku za okres przynajmniej 6 miesięcy, wkład własny równy przynajmniej 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości oraz uregulowany stan prawny kredytowanej nieruchomości.

— Klient zainteresowany zaciągnięciem kredytu na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku musi dostarczyć nam umowę kredytową oraz zaświadczenie o wysokości całego zadłużenia. Prosimy poza tym bank kredytodawcę o udzielenie opinii na temat kredytobiorcy — wyjaśnia Ireneusz Głowacz.

Okres kredytowania i wysokość wkładu własnego przy nowym kredycie zależy zazwyczaj od celu, na jaki został przeznaczony kredyt zaciągnięty w innym banku.

MultiBank wprowadził w maju nowe kategorie produktów — Plany Finansowe WWJ (wszystko w jednym) i MultiPlan. Oprocentowanie kredytów w ramach Planów Finansowych wynosi: PLN —11,50 proc., USD — 4,90, EUR — 5,40 proc. w skali roku.

— WWJ pozwala zintegrować zadłużenie z różnych źródeł w jednym banku, w tym także spłacić kredyt hipoteczny. Klienci sami decydują o harmonogramie i wysokości spłat kredytu, co jest zupełnie nowatorskim rozwiązaniem na polskim rynku. Finanse, dochody oraz zadłużenie znajdują się w jednym miejscu. Dzięki temu odsetki są mniejsze, ponieważ nalicza się je codziennie od kwoty faktycznie wykorzystanego kredytu z uwzględnieniem tych środków, które są aktualnie na koncie. Minimalna kwota kredytu wynosi 80 tys. zł. Klient może zarządzać swoimi finansami, bez określania celu wydatków —wyjaśnia Bartosz Brzozowski, dyrektor departamentu marketingu MultiBanku.

Zdaniem przedstawicieli banków, powodem, dla którego klienci decydują się na zmianę kredytu, jest przede wszystkim możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania. Tym bardziej że kredyty hipoteczne zaciągane kilka lat temu różnią od obecnie dostępnych. W związku z tym zaciągnięcie kredytu na spłatę innego kredytu pozwala wymienić produkt na nowy.

— Ze zmianą kredytu wiążą się oczywiście pewne koszty, ale są one jednorazowe. W zamian uzyskujemy korzystniejsze, bardziej dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych warunki — mówi Jan Cichocki.

Bartosz Brzozowski twierdzi, że na przykład klient ubiegający się o kredyt hipoteczny wysokości 120 tys. zł, na okres 20 lat, który wybierze Plan Finansowy WWJ, będzie miał możliwość spłacić go 8 lat wcześniej.

— Czasem biorąc tradycyjny kredyt hipoteczny nie zauważamy ukrytych opłat. Dopiero po podpisaniu umowy, gdy nie mamy już możliwości wycofania się z niej, zostają one ujawnione — mówi Bartosz Brzozowski.

Jan Cichocki podkreśla, że to klient decyduje o tym, która oferta jest dla niego lepsza i skoro chce spłacać kredyt zaciągnięty w innym banku innym kredytem, to taka decyzja oznacza, że wybrany produkt jest po prostu lepszy.

Wiele banków nie chce podać liczby udzielonych na ten cel kredytów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Wyjaśniają jedynie, że w ostatnim czasie cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród kredytobiorców.

Bank PKO BP od 1999 r. oferuje swoim klientom kredyt mieszkaniowy Własny Kąt. Jest on przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w tym na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego wcześniej w PKO BP lub innym banku.

Jak wyjaśnia Sylwia Siwińska z departamentu promocji i komunikacji PKO BP, do końca 2001 r. zaciągnęło go ponad 100 tys. klientów na łączną kwotę ponad 5 mld zł.

— W kwietniu 9 proc. wniosków kredytowych w naszym banku dotyczyło kredytów na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku — dodaje Ireneusz Głowacz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kredyty na kredyty: stały punkt w ofertach banków