Kredyty rosną o 12 proc.

Urszula Chojnacka
09-10-2002, 00:00

W trzecim kwartale dziesięć firm ze ścisłej czołówki pośredników kredytowych udzieliło pożyczek wartości 2,3 mld zł. Od początku roku spółki zanotowały 12- -proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2001 r.

Dziesiątka firm specjalizujących się w pośrednictwie kredytowym podpisała od początku lipca do końca września 1,3 mln umów kredytowych wartości 2,3 mld zł. W stosunku do trzeciego kwartału 2001 r. akcja kredytowa wzrosła o 15 proc., a o około 18 proc. zwiększyła się liczba udzielanych pożyczek.

Na dziesięciu pośredników kredytowych siedem firm odnotowało w ostatnich trzech miesiącach zwyżkę akcji kredytowej i liczby udzielanych kredytów. Wyjątkowo wysoki wzrost obrotów ma na swoim koncie Cetelem — wartość jego akcji kredytowej wzrosła aż o 67 proc. Jedną z firm, która radzi sobie coraz lepiej, jest działający dopiero od dziewięciu miesięcy gdański Dom Finansowy QS. Spółka od początku roku zdołała już podwoić akcję kredytową.

Jedynie wrocławski SKK Kredyt, poznański Invest-Kredyt i Dominet z Piaseczna odnotowały spadki akcji kredytowej — pierwszy o 13 proc., drugi — 10 proc., trzeci — o niewiele ponad 11 proc.

Dziesięć firm odnotowało przez dziewięć miesięcy 2002 r. wyniki wyższe o około 12 proc. niż rok wcześniej, o ponad 16 proc. zaś wzrosła też liczba udzielonych pożyczek. Siedem firm zwiększyło obroty, a trzy odnotowały spadki. Największa dynamika wzrostu akcji kredytowej należała i tym razem do Cetelemu, który podwoił wartość udzielonych pożyczek, a liczba podpisanych przez spółkę umów wzrosła aż o 75 proc.

— Perspektywy na ostatni kwartał też są obiecujące. Przewidujemy wzrost akcji kredytowej rzędu 50 proc. — mówi Gilles Marion, prezes Cetelem Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kredyty rosną o 12 proc.