Krótkie życie informatycznych rad

opublikowano: 29-01-2019, 22:00

Rada informatyzacji w resorcie zdrowia przestała istnieć po siedmiu miesiącach. Podobna rada w resorcie finansów funkcjonuje, ale się nie spotyka.

Minister zdrowia w połowie stycznia uchylił zarządzenie z 15 maja 2018 r. ws. powołania rady informatyzacji, która była organem pomocniczym ministra. Głównym zadaniem rady było opiniowanie planowanych lub realizowanych projektów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia. Jak informujeresort najważniejszym źródłem finansowania projektów informatycznych w tym sektorze są pieniądze z funduszy europejskich, więc wnioski o udzielenie takiego dofinansowania są poddawane szczegółowej ocenie dokonywanej przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Ministerstwo zdrowia i
ministerstwo finansów miały swoje rady ds. informatyzacji. W obu istotną część
członków stanowiły osoby związane z sektorem bankowym
Zobacz więcej

Znikające rady:

Ministerstwo zdrowia i ministerstwo finansów miały swoje rady ds. informatyzacji. W obu istotną część członków stanowiły osoby związane z sektorem bankowym Fot. Bloomberg

— Mając na uwadze optymalizację procesu tworzenia koncepcji rozwoju informatyzacji ochrony zdrowia w kraju nie jest zasadne dalsze prowadzenie prac przez Radę Informatyzacji — informuje Krzysztof Jakubiak dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia (MZ).

Dodał, że nie ma w tej chwili planów powołania nowej rady ani innego ciała ds. IT. Wygląda więc na to, że rada ds. IT w MZ w zasadzie była zbędna, gdyż powielała prace wykonywane przez ekspertów na etapie opiniowania wniosków o dofinansowanie z UE.

Przewodniczącym rady był podsekretarz stanu w MZ Janusz Cieszyński. Do rady w pierwotnym składzie powołany był Marcin Węgrzyniak — ówczesny dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Maciej Miłkowski — ówczesny zastępca prezesa NFZ. W radzie było też kilka osób związanych z sektorem bankowym: Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), Robert Trętowski, wiceprezes KIR, Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP i Maciej Wyszoczarski. Do rady przy MZ weszli w maju też: Dariusz Śliwowski — wiceprezes ARP, w przeszłości wiceprezes Sygnity, Przemysław Koch — pełnomocnik ministra finansów ds. IT (także związany z PKO BP) i Bartłomiej Wnuk.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W Ministerstwie Finansów (MF) Radę ds. IT w październiku 2017 r. powołali na podstawie porozumienia dyrektor generalny Ministerstwa Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Rada ekspertów w MF także nie działała długo, a jej ostatnie spotkanie odbyło się rok temu.

— Decyzją wewnętrzną MF spotkania rady zostały zawieszone. Ostatnie odbyło się w styczniu 2018 r. Rada formalnie wciąż funkcjonuje, głównie w celu ewentualnego wykorzystania głosu doradczego jej członków w razie potrzeby — informuje biuro prasowe MF.

Tu warto zauważyć, że ostatnie posiedzenie rady zbiegło się w czasie ze zmianami w kierownictwie MF. W styczniu na funkcję ministrazostała powołana Teresa Czerwińska. W skład rady ekspertów ds. IT w MF powołani byli m.in.: Piotr Woźny, który do wiosny 2017 r. był wiceministrem w resorcie cyfryzacji, Piotr Alicki, Piotr Trętowski oraz Adam Marciniak. Kolejni członkowie rady to Przemysław Koch, ówczesny prezes Aplikacji Krytycznych Piotr Towarek, Maciej Wyszoczarski i Adam Sekuła. Skład nie uległ zmianie od momentu powołania. Pięciu członków rady ds. IT w MF znalazło się w radzie ds. IT w MZ, w jej pierwotnym kształcie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy