Kruszec da zarobić

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 09-02-2007, 00:00

W ostatnich 30 dniach cena uncji troy złota wzrosła z 608 do 650 dolarów (USD). Do wzrostów kursu szlachetnego metalu przyczyniło się m.in. odbicie na rynku ropy naftowej (cena baryłki ropy Brent wzrosła od połowy stycznia o kilkanaście procent). Wyższe ceny energii i paliw zwiększają w naturalny sposób obawy przed inflacją, przed którą z kolei zawsze chroniła inwestycja w złoto. Niepewność o kondycję amerykańskiego dolara oraz możliwy wzrost ryzyka geopolitycznego także skłaniają do wzbogace- nia portfela o metale szlachetne.

Analitycy banku inwestycyjnego UBS podwyższyli miesięczną prognozę ceny złota z 630 do 650 dolarów za uncję, a trzymiesięczną z 650 do 700 USD. Podkreślają przy tym pozytywne perspektywy dla tego surowca. Przejściowe spadki powinny być wykorzystywane do zwiększania pozycji inwestycyjnych. W połowie stycznia podobny, pozy- tywny scenariusz dla tego rynku przedstawiła firma GFMS, która szacuje, że w I półroczu ceny dotrą do 670 USD za uncję, choć 26-letni szczyt z maja 2006 r. (725 USD za uncję) byłby osiągalny w tym roku tylko w razie ponownego zaostrzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Jeszcze bardziej optymistyczne prognozy dla rynku złota mają zarządzający Investors TFI, którzy uważają ostatni wzrost za „początek kolejnej fali wzrostowej wyższego rzędu, której najbliższym celem są majowe szczyty”. Na szczególną uwagę zasługuje przy tym wynik osiągnięty w styczniu przez fundusz Investor Gold FIZ (+29,17 proc.). Fundusz operuje na rynku złota, srebra, platyny i palladu, zarówno poprzez inwestycje w instrumenty pochodne, jak i w akcje spółek z branży poszukiwania, rozwoju i eksploatacji złóż metali szlachetnych. Tak dobry rezultat wynikał z inwestycji w odpowiednio dobrane spółki oraz z inwestycji start up.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu