Kryzys sprzyja eksporterom

BARTŁOMIEJ WYDRA
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

Doświadczenia KUKE w handlu zagranicznym w ostatnich latach pokazały, że w okresach osłabienia gospodarczego zagraniczne firmy dywersyfikują dostawców w poszukiwaniu jakościowo najlepszych i jednocześnie konkurencyjnych cenowo towarów. Wielu z polskich eksporterów w okresie spowolnienia bardzo dobrze wykorzystało szanse wejścia na rynki zagraniczne lub zwiększyło dotychczasowe obroty w eksporcie. Mając to na uwadze oraz obserwując spowolnienie gospodarcze w strefie euro, widać, że obecnie istnieją duże szanse dla rozwoju polskiego eksportu, zwłaszcza w zakresie pozyskania nowych odbiorców.

KUKE na podstawie danych GUS przygotowała raport nt. handlu zagranicznego Polski w 2011 r. Wynika z niego, że nadchodzi czas ekspansji polskich eksporterów. Oferujemy jakościowo bardzo dobre towary i jesteśmy w stanie zaspokajać potrzeby zagranicznych, wymagających odbiorców. Dowodem na to może być wysoki udział maszyn i urządzeń oraz pojazdów i innych środków transportu w eksporcie ogółem, czyli towarów o technologicznym zaawansowaniu.

Tak jak można było się spodziewać, w porównaniu z 2010 r. odnotowaliśmy zmiany na liście naszych najważniejszych partnerów w eksporcie. Obserwowane od połowy 2011 r. osłabienie gospodarek Francji i Włoch znalazło potwierdzenie w niewielkim wzroście eksportu do tych krajów. W obliczu spowolnienia w strefie euro część eksporterów zdecydowała się na ekspansję na rynki wschodnie, co widać w zmianie dynamiki eksportu do Rosji i na Ukrainę. Jeśli tempo wzrostu utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to możliwe, że w najbliższych latach Rosja wyprzedzi Francję oraz Włochy i stanie się naszym czwartym partnerem w eksporcie tuż za Niemcami, Wielką Brytanią i Czechami.

Rzadko zwraca się uwagę na to, jak istotny wpływ na wyniki handlu mają obroty wymiany handlowej z poszczególnymi krajami. W ubiegłym roku w handlu zagranicznym odnotowaliśmy ujemne saldo, ale w dużej mierze wynika ono z głębokiego deficytu w wymianie towarów z Rosją i Chinami. W przypadku tego pierwszego szczególną rolę odgrywa import gazu i ropy.

Należy podkreślić, że w wymianie handlowej z krajami rozwiniętymi, w tym i UE, odnotowujemy dodatnie saldo, które w znaczący sposób generowane jest przez handel z krajami należącymi do UE (16,5 mld EUR).

135,8 mld EUR Tyle wyniosła wartość towarów wysłanych poza granicę Polski w 2011 r.

6,1 mld EUR O takiej wartości towary wysłaliśmy w 2011 r. do Rosji. To o 22,1 proc. więcej niż w 2010 r. Wartość importu sięgnęła 18,4 mld EUR, czyli o 33,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

BARTŁOMIEJ WYDRA

Wydra, Zespół Analiz Makroekonomicznych KUKE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTŁOMIEJ WYDRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu