Krzyki – więcej mieszkań, niższe ceny

Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
opublikowano: 10-11-2010, 13:58

Krzyki to ulubiona dzielnica wrocławskich firm deweloperskich. Na brak ofert klienci nie mogą więc tu narzekać, a i ceny są dość atrakcyjne - wynika z analizy Emmersona.

Krzyki to trzecia pod względem powierzchni i druga pod względem populacji dzielnica Wrocławia  Jej obszar cieszy się największym powodzeniem wśród deweloperów, to tutaj zlokalizowanych jest 44% projektów deweloperskich realizowanych w mieście.

W III kwartale na terenie dzielnicy w ramach 56 inwestycji deweloperskich dostępnych było 2 562 mieszkań spośród 5,3 tys. wszystkich lokali oferowanych na całym wrocławskim rynku. Oznacza to, że praktycznie co drugie mieszkanie było zlokalizowane na terenie przedstawianej dzielnicy. Krzyki pozostają więc niekwestionowanym liderem pod względem liczby dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu. Sytuacja ta uległa jeszcze spotęgowaniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, kiedy to w ramach 11 nowych inwestycji wprowadzono do sprzedaży 813 lokali, najwięcej w całym mieście.

W III kwartale udział mieszkań gotowych do odbioru uległ obniżce po wzroście w poprzednim okresie. Obecnie mieszkania ukończone stanowią niewiele mniej niż jedną czwartą dostępnej oferty. Na taki rozwój sytuacji wpływ miało głównie wspomniane już pojawienie się stosunkowo dużej liczby nowych inwestycji, których terminy realizacji przypadają na lata 2011 i 2012. Systematycznie zwiększający się odsetek tych lokali mieszkalnych jest zgodny z tendencją dla całego miasta. Jeszcze w II kwartale na wrocławskim rynku pierwotnym dostępnych było około 4,4 tys. mieszkań, obecnie oferta jest o prawie jedną piątą większa. Świadczy to o tym, że deweloperzy zaczynają z większym optymizmem spoglądać w przyszłość. W związku z tym w ostatnim czasie „odblokowano” kilka wcześniej zapowiadanych projektów oraz planowane są nowe inwestycje. W ciągu ostatnich trzech miesięcy szacunkowa liczba mieszkań spełniających warunki rządowego programu „Rodzina na swoim” wyniosła 1 137. W przyjętym okresie lokale takie znajdowały się w więcej niż połowie projektów deweloperskich na terenie dzielnicy.
Monitoring rynku wrocławskiego pokazuje, że Krzyki pozostają dzielnicą, która z racji liczby realizowanych inwestycji w największym stopniu odzwierciedla trendy występujące na całym rynku lokalnym. Jest to widoczne zarówno we wzroście liczby oferowanych mieszkań, jak i zmianach ich cen. W ostatnim kwartale średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła na omawianym obszarze 7 018 zł/mkw. (spadek o 3,7% w porównaniu z wcześnijeszym kwartałem). Cena dla całego miasta spadła w tym samym czasie o 3% i ukształtowała się na zbliżonym poziomie, 7 032 zł/mkw. Spadek cen na rynku pierwotnym wynika z faktu, że firmy budownictwa mieszkaniowego starają się przystosować ofertę do panujących warunków rynkowych. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się mieszkania o korzystnej relacji powierzchni do liczby pokoi, o niższym standardzie i przede wszystkim niższej cenie. Takie wymagania są spełniane przez obecnie prowadzone projekty deweloperskie, zwane już potocznie „pokryzysowymi”.

Jeżeli chodzi o udziały poszczególnych segmentów mieszkań dostępnych na terenie dzielnicy, to również są one bardzo zbliżone do tych obliczanych dla stolicy Dolnego Śląska. Odsetek dwóch najpopularniejszych grup lokali mieszkalnych, a więc 2- i 3-pokojowych wynosi łącznie 76,7% i 78% odpowiednio dla Krzyków i dla całego Wrocławia.
W nadchodzącym czasie w wyniku wzmożonej aktywności firm deweloperskich na rynku wrocławskim należy się spodziewać utrzymania na wysokim poziomie wolumenu oferty mieszkaniowej w dzielnicy.
Poniżej przedstawiono zestawienie nowych projektów deweloperskich wprowadzonych do sprzedaży na terenie dzielnicy Krzyki w ciągu III kwartału bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Krzyki – więcej mieszkań, niższe ceny