Księgi wieczyste bez tajemnic – jak dotrzeć do wybranej

Materiał partnera
opublikowano: 24-01-2018, 09:04
aktualizacja: 24-01-2018, 09:08

Wśród najważniejszych dokumentów dotyczących mieszkania, domu czy działki należy wskazać na księgę wieczystą. To właśnie księgi wieczyste opisują stan prawny nieruchomości. Z jakich działów składa się księga wieczysta? I jak dotrzeć do księgi założonej dla danej nieruchomości?

W jakim celu zakłada się księgi wieczyste?

Foto: Fotolia
Zobacz więcej

Foto: Fotolia

Każda księga wieczysta zawiera szereg szczegółowych danych dotyczących nieruchomości. Głównym celem, dla którego takiego dokumenty są zakładane i prowadzone jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Aby informacje zawarte w księgach wieczystych były zbieżne ze stanem faktycznym, ich zakładaniem, prowadzeniem i zamykaniem zajmują się wydziały ksiąg wieczystych działające przy sądach rejonowych.

Budowa numeru księgi wieczystej

Sposób budowy numeru księgi wieczystej określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Poprawny numer księgi wieczystej zawsze będzie składał się z: czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, numeru repertorium księgi i cyfry kontrolnej. Poszczególne wartości są przedzielone ukośnikiem. Tylko podanie prawidłowego numeru księgi wieczystej daje wgląd do jej treści.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne – każda zainteresowana osoba ma wgląd do interesującej ją księgi wieczystej. Taki stan rzeczy pociąga za sobą konkretne konsekwencje – w sytuacjach spornych nie można zasłaniać się nieznajomością treści tego dokumentu. Z zawartością wybranej księgi wieczystej można zapoznać się zarówno we właściwym ze względu na położenie nieruchomości sądzie, jak i elektronicznie, korzystając z publicznego systemu stworzonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – Ekw.ms.gov.pl.

Aby móc zapoznać się z treścią księgi np. poprzez system teleinformatyczny, konieczne jest wskazanie jej numeru. Po numerze PESEL księgi mogą wyszukiwać jedynie konkretne instytucje, np. komornicy sądowi. Osoby fizyczne zainteresowane choćby zakupem mieszkania, najczęściej nie znają numeru księgi, ale jej adres lub numer działki. Takie dane są wystarczające do ustalenia numeru księgi – o tym, jak to zrobić, można przeczytaj tutaj: https://ksiegiwieczyste.edu.pl/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Jak jest zbudowana księga wieczysta?

Budowa księgi wieczystej jest czytelna. Każda księga składa się z czterech działów, dzięki czemu informacje są pogrupowane, a dotarcie do interesujących nie sprawia trudności. Nie ma też znaczenia, czy księga jest prowadzona dla mieszkania, czy też działki – układ w każdym przypadku jest taki sam.

  • Pierwszy dział księgi wieczystej
  • Znajdują się nim informacje pochodzące z ewidencji gruntów – pozwalają one oznaczyć nieruchomość. Mowa zatem choćby o adresie. Jeżeli w budynku znajdują się wyodrębnione lokale, to w tym miejscu znajdują się także numery ksiąg wieczystych tych lokali.
  • Drugi dział księgi wieczystej
  • Z tego działu można się dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości. Jeżeli np. działka została oddana w wieczyste użytkowanie, to ta część dokumentu będzie odpowiednia do ujawnienia użytkownika wieczystego. Może zdarzyć się, że jedna nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela. Wówczas obok każdego właściciela znajduje się informacja o wielkości posiadanych przez niego udziałów.
  • Trzeci dział księgi wieczystej
  • Informacje o obciążeniach znajdują się w trzecim dziale księgi wieczystej. Nieruchomość może być obciążona służebnością np. gruntową lub przesyłu. Jeżeli komornik egzekwuje należności z nieruchomości, to wzmianka o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym zostanie ujawniona w tym właśnie dziale księgi wieczystej.
  • Czwarty dział księgi wieczystej
  • Nieruchomość może być obciążona hipoteką. Gdy taka zostaje ustanowiona, ujawnia się ją w dziale czwartym. Poza informacją o podmiocie, na rzecz którego hipoteka została ustanowiona, podaje się także jej wysokość. Informacje zawarte w tym dziale są szczególnie istotne z punktu widzenia potencjalnych kupców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Księgi wieczyste bez tajemnic – jak dotrzeć do wybranej