KSU: są zmiany w akredytacji

Marta Nowicka
30-12-2003, 00:00

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wprowadziła nowe zasady selekcji kandydatów do krajowego systemu usług.

Ośrodki, instytucje i stowarzyszenia ubiegające się o wpis do Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw podlegają nowym zasadom akredytacji.

Dwa badania

Do tej pory warunkiem włączenia do KSU było pozytywne przejście tzw. audytu akredytacyjnego, który na zlecenie PARP przeprowadzał niezależny audytor. Zgodnie z nowym systemem akredytacji, audyt akredytujący obejmie teraz dwa zakresy.

Pierwszym jest certyfikacja systemu zarządzania jakością ośrodka w zakresie świadczenia usług, zgodnie z normą ISO 9001:2001. Drugi, to ocena zgodności wdrożonych przez ośrodek standardów z wymogami określonymi w standaryzacji ośrodków KSU.

Akredytacji nie otrzymuje się na czas nieokreślony. Co trzy lata jakość usług świadczonych przez ośrodki podlega weryfikacji.

— W ośrodkach, którym wygasa akredytacja, wprowadza się audyt wznawiający. Obejmuje on wszystkie obszary akredytacji. Ze względu na okres przejściowy obowiązywania dotychczasowego i nowego systemu akredytacji, PARP przewiduje przeprowadzenie 50 proc. audytów wznawiających zgodnie z nowymi zasadami i 50 proc. audytów — zgodnie z dotychczas obowiązującymi kryteriami — wyjaśnia Monika Karwat z PARP.

Nowość

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych i średnich przedsiębiorców, PARP postanowiła umożliwić uzyskanie akredytacji w dziedzinie usług proinnowacyjnych. W ten sposób zostanie wyodrębniona grupa ośrodków tworzących krajową sieć innowacji (KSI). Zadaniem KSI będzie pomoc w zakresie tworzenia warunków do transferu i upowszechnienia nowych rozwiązań technologicznych, jak również realizacji przedsięwzięć innowacyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach.

— O członkostwo mogą ubiegać się organizacje świadczące usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne i finansowe, akredytowane w KSU w zakresie usług proinnowacyjnych, jak np. inkubatory przedsiębiorczości czy parki technologiczne — mówi Monika Karwat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / KSU: są zmiany w akredytacji