Które gminy najwięcej inwestują (RANKING)

AR
opublikowano: 10-10-2017, 12:58
aktualizacja: 10-10-2017, 13:17

Samorządy nie oszczędzają na wydatkach na transport, ale inne inwestycje w ostatnich latach kulały – wynika z najnowszego rankingu branżowego pisma.

Gliwice, Jarocin, Toruń, Krynica Morska i Kleszczów – to zwycięzcy w swoich kategoriach tegorocznego rankingu  „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2014-2016”, opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez pismo „Wspólnota”. Samorządowym królem inwestycji zdecydowanie została jednak ostatnia z wymienionych gmin - położona w łódzkim wieś, gdzie znajduje się kopalnia węgla brunatnego i elektrownia "Bełchatów", której roczne wydatki na nowe projekty sięgają czasem nawet 100 mln zł (to więcej niż mają do dyspozycji w swoich budżetach niektóre miasta). Ranking opiera się na informacjach zbieranych za pomocą ankiet w urzędach gmin. Uwzględnia średnie wydatki majątkowe gmin i ich spółek per capita, czyli w przeliczeniu na mieszkańca, w latach 2014-2016.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

Jak zauważają jego autorzy rok 2016 rok w całej Polsce był raczej ubogi w inwestycje. Był to rok, kiedy kończyło się rozliczanie funduszy z poprzedniej perspektywy unijnej, a prace nad nowymi konkursami dotacyjnymi dopiero ruszały. 

– Kolejne lata powinny być znacznie lepsze pod względem inwestycyjnym – mówi w raporcie „Wspólnoty” Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W ostatnich latach  wydatki jednostek samorządu terytorialnego (JST) na majątek trwały (czyli inwestycje) były zdecydowanie mniejsze niż w rekordowym 2010 roku, kiedy zbliżyły się do 50 mld zł. Jednak w 2017 roku znów mogą być rekordowe – w budżetach samorządów na inwestycje zaplanowane jest 50 mld zł. W pierwszym kwartale, jak wynika z raportu Ministerstwa Finansów na temat wykonania budżetów JST, samorządy już zdążyły wydać 15 proc., więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Tytułowymi liderami rankingu okazały się Toruń (ranking miast wojewódzkich), Gliwice (ranking miast na prawach powiatu), Jarocin (ranking miast powiatowych), Krynica Morska (ranking pozostałych miast) i Kleszczów (ranking gmin wiejskich). Są to gminy, które w ciągu trzech lat na inwestycje przeznaczyły najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wśród województw liderem okazało się warmińsko-mazurskie, a wśród powiatów – powiat przasnyski. 

W ostatnich latach samorządy zdecydowanie najwięcej inwestowały w transport, zwłaszcza powiaty i województwa - głównie były to remonty i budowy dróg. W miastach i gminach również znacząco rosły wydatki na inwestycje transportowe, choć konkurowały z nimi wydatki na gospodarkę komunalną. Od lat w wydatkach samorządów systematycznie spada udział inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia, czyli w remonty szpitali i ich wyposażenie. W powiatach widzimy także wyraźny spadek udziału inwestycji oświatowych.

Włodarze gmin i innych samorządów, które zajęły czołowe miejsca w rankingu, odebrali wyróżnienia podczas oficjalnej gali w piątek, 6 października. 

Liderzy inwestycji JST w latach 2014-2016
(wydatki majątkowe per capita w PLN)

Miasta wojewódzkie

Toruń (20,5 tys.)

Kraków (18,7 tys.)

Poznań (17,8 tys.)

Miasta na prawach powiatu

Jarocin (16,4 tys.)

Wysokie Mazowieckie (15,3 tys.)

Biłgoraj (1,4 tys.)

Miasta powiatowe

Gliwice (3,4 tys.)

Krosno (2,3 tys.)

Dabrowa Górnicza (2,1 tys.)

Małe miasta

Krynica Morska )57,7 tys)

Dziwnów (52,6 tys.)

Nowe Warpno (36,6 tys.)

Gminy wiejskie 

Kleszczów (12,5 tys.)

Ożarów (3,9 tys.

Rząśnia (33,1 tys.)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Które gminy najwięcej inwestują (RANKING)