Ktoś się włamał do systemu ESPI

DI, ANP
opublikowano: 25-07-2012, 09:58

Szokujący komunikat z firmy Cerabud opublikowany w systemie ESPI okazał się fałszywy, dowiedział się "Puls Biznesu". Sprawą zajmie się prokuratura.

O sprawie dowiedziała się już Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawa prawdopodobnie trafi do prokuratury.

Komunikat Cerabudu w systemie ESPI
Komunikat Cerabudu w systemie ESPI
None
None

„Cerabud to spółka która oszukuje pracowników i akcjonariuszy. Ostatnio publikowane raporty sporządzono na podstawie nieprawdziwych informacji. Wg mojej wiedzy na dzień dzisiejszy praktycznie cały majątek został rozkradziony, a rzekome cegielnie nie nadają się do żadnej produkcji. Nowa emisja akcji ma tylko na celu dalsze wyciąganie pieniędzy z rynku i nie ma żadnego pokrycia w majątku. Obiecano mi, że za milczenie dostanę pakiet akcji, ale nawet w to już nie wierzę, dlatego zdecydowałem się na niniejszą publikację”, miał rzekomo napisać były prezes zarządu, Maciej Orzechowski.

- Wyjaśniam tę sprawę od rana. Było to nieautoryzowane wejście. Ktoś użył moich haseł i wysłał ten komunikat. KNF zablokował moje konto i wyjaśnia sprawę. Jeszcze dziś będzie doniesienie do prokuratury. Informacje w tym komunikacie nie mają żadnej podstawy. Nie chcę ich komentować, bo to kompletne bzdury - powiedział Krzysztof Marciniak, prezes Cerabudu.

Co na to KNF? Oto komentarz Łukasza Dajnowicza, rzecznika KNF:

"Z ustaleń KNF wynika, że nie miało miejsca żadne włamanie do systemu ESPI. System jest bezpieczny.

Feralny komunikat  wysłany został z konta obecnego prezesa spółki, przy użyciu aktualnego, wykorzystywanego przez niego hasła. Przypadek ten wskazuje prawdopodobnie na niewłaściwe zarządzanie przez spółkę CERABUD dostępami do systemu ESPI. Zmusiło to nas do zablokowania spółce CERABUD, do czasu zmiany haseł, dostępu do systemu ESPI. Znamy też IP komputera, z którego został wysłany raport.

Spółka giełdowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonuje swoje obowiązki informacyjne za pośrednictwem systemu ESPI. Jest to de facto system pocztowy, który dostarcza informacje pochodzące ze spółek w jednym czasie do wszystkich użytkowników: agencji informacyjnych, na giełdę i do KNF. W ramach zarządzania systemem urząd nadaje i odbiera, na wniosek spółki, dostępy do tego systemu dla jego operatorów, którymi są pracownicy danej spółki. Posiadają oni swój indywidualny login i znane tylko sobie hasło.

Za pośrednictwem systemu ESPI nie mogą być przekazywane informacje inne niż te, dla których został stworzony. W ubiegłym roku za pośrednictwem systemu ESPI zostało przekazanych ponad 30 tysięcy raportów przez spółki publiczne.

Spółka CERABUD jest spółką z rynku New Connect i co do zasady przekazuje swoje informacje systemem EBI. System ESPI wykorzystywany jest przez nią tylko w sporadycznych przypadkach (zwołanie walnego zgromadzenia, informacja o notyfikacjach insiderów czy kwestie związane z informacjami o znacznych akcjonariuszach).

Innych tego typu przypadków w historii nie było."

 

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ANP

Polecane