KUKE wesprze „Modę na Eksport”

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Rząd planuje zmienić przepisy o ubezpieczeniach eksportowych. Przedsiębiorcom łatwiej będzie sprzedawać swoje towary za granicą.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) zapowiedziało zmianę przepisów dotyczących gwarancji eksportowych. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej będzie uzyskać poręczenia z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

PRZETARTE
SZLAKI: Zagraniczne agencje kredytów eksportowych już dawno poszły albo idą w
kierunku probiznesowym i znacznie upraszczają korzystanie z rządowych
instrumentów wsparcia — mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE, która także podąży
tym śladem.
Zobacz więcej

PRZETARTE SZLAKI:

PRZETARTE SZLAKI: Zagraniczne agencje kredytów eksportowych już dawno poszły albo idą w kierunku probiznesowym i znacznie upraszczają korzystanie z rządowych instrumentów wsparcia — mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE, która także podąży tym śladem. Fot. Marek Wiśniewski

— Nowe regulacje powinny przyczyniać się do wzrostu liczby firm, które prowadzą działalność eksportową. Widać, jak szybko postępują prace nad ogłoszonym przez resort przedsiębiorczości i technologii programem „Moda na Eksport”. Nowa ustawa jest jego elementemi sprzyja upowszechnieniu narzędzi zabezpieczających transakcje eksportowe — twierdzi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Wynagrodzenie z budżetu

Regulacje wprowadzą nową formułę gwarancji skarbu państwa za zobowiązania KUKE z tytułu ubezpieczeń eksportowych.

„Gwarancja będzie miała charakter bezpośredni w postaci tzw. gwarancji płynnościowej, której beneficjentem będzie Korporacja oraz w postaci kontrgwarancji, na podstawie której podmioty korzystające z ubezpieczeń eksportowych udzielanych w ramach oficjalnego wsparcia będą mogły zwrócić się o płatność bezpośrednio do skarbu państwa” — twierdzi MPiT.

Firmy będą mogły to zrobić, jeśli KUKE nie wywiąże się ze zobowiązań. Zmienią się też źródła finansowania korporacji. Będzie mogła otrzymywać wynagrodzenie bezpośrednio z budżetu państwa. Zwiększone zostaną również kompetencje Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych. Dzięki temu KUKE będzie mogła bardziej elastycznie konstruować ofertę dla klientów. Zwiększy się też katalog proponowanych im produktów i instrumentów ubezpieczeniowych.

Potencjalni beneficjenci

— Mamy nadzieję, że przygotowana ustawa zachęci jeszcze większą rzeszę przedsiębiorców do korzystania z mechanizmów wsparcia eksportu, co powinno się przełożyć na umocnienie pozycji Polski w międzynarodowym handlu. Na zmianach mogą skorzystać branże zorientowane na eksport, m.in. maszynowa, spożywcza czy AGD — wylicza Janusz Władyczak.

Instrumenty ubezpieczeniowe KUKE są ważne na przykład dla rozwoju funkcjonowania stoczni, głównie nastawionych na eksport budowanych jednostek. Już cenią je wysoko.

— Współpraca z KUKE układa się bardzo dobrze, dostępność limitów gwarancyjnych na finansowanie kontraktów jest duża. Gorzej natomiast wygląda współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i możliwość pozyskania finansowania kredytowego z tej instytucji. Nie udało nam się uzyskać żadnego — mówi Ewa Kruchelska z rady nadzorczej gdyńskiego Crista.

MPiT zamierza jednak wprowadzić zmiany w ustawie o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych oraz o BGK. „Powyższe zmiany mają na celu uruchomienie mechanizmu stabilizacji oprocentowania kredytóweksportowych poprzez jego wprowadzenie do rządowego programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”. Spowoduje to, że cała paleta dostępnych w BGK finansowych instrumentów wspierania eksportu znajdzie się w ww. programie rządowym. Rozwiązanie takie będzie dużo bardziej przejrzyste dla potencjalnych beneficjentów programu — eksporterów, banków oraz zagranicznych nabywców polskich towarów i usług” — twierdzi MPiT.

— Pocieszające jest to, że rząd chce usprawnienia tego systemu. Mamy nadzieję, że jasny sygnał skierowany do instytucji finansowych, dotyczący wspierania eksportu spowoduje, szczególnie wśród banków, większe otwarcie i zwiększenie apetytu na ryzyko kredytowe — dodaje Ewa Kruchelska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu