Kulczyk wszedł do hyperloopa

opublikowano: 26-10-2017, 22:00
aktualizacja: 26-10-2017, 22:18

Polski miliarder uczestniczy w finansowaniu spółki Virgin Hyperloop One, pracującej nad nowymi środkami transportu.

Ojciec z zyskiem inwestował w autostrady, syn inwestuje w metody transportu pasażerów i towarów, które są dopiero na etapie eksperymentalnym. Sebastian Kulczyk ujawnił w czwartek w rozmowie z „PB”, że jest jednym z inwestorów spółki Virgin Hyperloop One. Od kilku lat pracuje ona nad systemem przewozu ludzi i ładunków w kapsułach, poruszających się dzięki lewitacji magnetycznej, w ułożonych na lądzie rurach z obniżonym ciśnieniem, co ma umożliwić osiąganie prędkości porównywalnych z samolotami pasażerskimi przy znacznie niższych kosztach. Dokładna kwota inwestycji polskiego miliardera nie jest znana, ale nieoficjalnie słyszymy, że to „kilkanaście milionów dolarów”.

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments już nie raz pokazał swoją przychylność dla start-upów. Tym razem finansuje i zasiada w jury polskiej edycji konkursu Global Impact Challenge, zainicjowanego przez Singularity University.
Zobacz więcej

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments już nie raz pokazał swoją przychylność dla start-upów. Tym razem finansuje i zasiada w jury polskiej edycji konkursu Global Impact Challenge, zainicjowanego przez Singularity University. Fot. Marek Wiśniewski

— Zainwestowałem w spółkę, która prowadzi najbardziej zaawansowane prace nad systemem hyperloop. W tej samej rundzie finansowania w spółkę zainwestował Richard Branson, a kto, jak kto — on zna się na transporcie.

Oczywiście to bardzo ryzykowna inwestycja, ale sądzę, że innowacyjna infrastruktura ma znakomite perspektywy i świetlaną przyszłość. Takie projekty to game changer. Pokazujemy też tą inwestycją, że interesują nas nie tylko firmy w Polsce, ale też duże, skalowalne projekty z Doliny Krzemowej — mówi Sebastian Kulczyk.

Hyperloop kojarzony jest przede wszystkim z Elonem Muskiem, stojącym za elektrycznymi samochodami Tesla i rakietami SpaceX. Miliarder, choć wymyślił nazwę „hyperloop” i zajmował się pracami koncepcyjnymi, nie jest bezpośrednio zaangażowany kapitałowo w żadną ze spółek pracujących nad systemami transportu w rurach próżniowych. Spółka Hyperloop One działa od 2014 r. Zebrała już od inwestorów prawie 250 mln USD, z czego 85 mln USD w czasie ostatniej rundy finansowania we wrześniu. To wtedy głównym inwestorem spółki został Richard Branson, a do jej nazwy dodano „Virgin”. Spółka, w którą zainwestował Sebastian Kulczyk, w tym roku przeprowadziła pierwsze udane testy modelu pasażerskiej kapsuły, która rozwinęła prędkość przekraczającą 300 km/h na kilkusetmetrowym odcinku testowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński, Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu