KUP w umowach o pracę

KATARZYNA ORZEŁ
17-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Od kilku lat można zaobserwować stopniowe łagodzenie kursu organów skarbowych dotyczące naliczania kosztów uzyskania przychodu (KUP) w przypadku kontraktów pracowniczych.

Kolejnym tego przejawem jest decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2012 r., w której jednoznacznie wskazano, że również w przypadku dochodów osiąganych z tytułu stosunku pracy możliwe jest zastosowanie 50-procentowej stawki kosztów uzyskania przychodu. Decyzja ta rozstrzyga kontrowersję, czy można stosować podwyższoną stawkę KUP do przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy, w przypadku gdy pracownik zatrudniony jest na stanowisku związanym z pracą twórczą. Najnowsze rozstrzygnięcia organów skarbowych w tej sprawie jednoznacznie potwierdzają, że w przypadku, gdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy wykonuje utwory w rozumieniu prawa autorskiego, ponosi on koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. należnego wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że jest to problem bardziej powszechny, niż może się wydawać. Prawo autorskie jest często łączone przede wszystkim z ludźmi kultury i sztuki, takimi jak malarze, kompozytorzy, aktorzy lub np. muzycy, którzy jednak rzadko podejmują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Wbrew temu należy jednak pamiętać, że utworem w rozumieniu prawa autorskiego są wszelkie dzieła, które stanowią przejaw działalności twórczej, ustalone w jakiejkolwiek postaci. Utworami są zatem również np. wszelkiego rodzaju grafiki, projekty (w tym projekty architektoniczne, ale też np. projekty stron internetowych czy layout czasopisma), tłumaczenia, opinie, artykuły i opracowania. Wszystkie wskazane dzieła stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego. W przypadku pracowników wykonujących takie utwory mamy do czynienia z sytuacją, w której pracownik pobiera wynagrodzenie w zasadzie za wykonywanie i przenoszenie na pracodawcę utworów w rozumieniu prawa autorskiego. Dlatego też do takiego wynagrodzenia można stosować podwyższone stawki KUP. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wynagrodzenia za przeniesienia praw autorskich pracownik zawsze jest także wynagradzany za wykonanie pozostałych obowiązków pracowniczych, takich jak np. pozostawanie w dyspozycji pracodawcy czy wykonywanie jego innych poleceń. Dlatego też w każdym wypadku, gdy pracodawca chce stosować podwyższony KUP, konieczne jest jasne rozdzielenie w umowie o pracę części wynagrodzenia należnej z tytułu wykonania utworów i przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz części wynagrodzenia za pozostałe czynności pracownicze.

Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowanie podwyższonej stawki KUP jest atrakcyjną alternatywą w stosunku do standardowych metod rozliczeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z tworzeniem jakichkolwiek dzieł.

KATARZYNA ORZEŁ

aplikant radcowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KATARZYNA ORZEŁ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / KUP w umowach o pracę