Kupowanie spokoju

Materiał partnera: mBank
opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Od połowy grudnia mBank jako pierwszy bank na rynku proponuje klientom korporacyjnym w standardowej ofercie kredyt inwestycyjny i hipoteczny ze stałą stopą procentową. Skorzystać mogą z niego firmy prowadzące pełną księgowość, które w dłuższym okresie chcą uniknąć ryzyka wzrostu stóp procentowych.

Jak to działa? — Idea tego produktu jest prosta — w całym okresie klient ma stałe oprocentowanie kredytu. Nie oznacza to jednak, że do końca umowy będzie spłacał raty w tej samej wysokości, będą one malały, bo zmniejsza się kwota pożyczanego kapitału. Ma natomiast pewność, że koszt kredytu nie wzrośnie. Nawet wtedy, gdy Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, z czym być może należy się liczyć za kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli z bankiem klient umówił się na oprocentowanie sięgające 5 proc. w skali roku, tyle będzie płacił przez następne 5, 7 czy nawet 10 lat.

Każde przedsiębiorstwo usługowe czy produkcyjne do rozwoju potrzebujestabilnych warunków politycznych, ekonomicznych i pieniędzy na inwestycje. Jego pracę zaburzy jakakolwiek niepewność i nieprzewidywalność na rynku, np. związana z otoczeniem makroekonomicznym czy stopami procentowymi NBP. Jeśli firma inwestuje i potrzebuje na to pieniędzy z banku, próbuje zmniejszyć ryzyko wzrostu stóp procentowych i tym samym ograniczyćkoszt pożyczanej kwoty. Dzięki kredytom ze stałą stopą procentową eliminuje przynajmniej jeden niewiadomy czynnik w prowadzonej działalności.

Gwarantują one przewidywalność, bo raty kredytowe są znane do końca trwania umowy. Firma może dokładne zaplanować koszty obsługi kredytu w całym okresie finansowania i ograniczyć zagrożenie, że naruszy termin spłaty. I najważniejsze — przedsiębiorca zyskuje bezpieczeństwo polegające na eliminacji ryzyka wzrostu stóp procentowych w czasie trwania całej umowy.

Ten produkt bankowy można porównać do polisy samochodowej— nie chroni ona przed kradzieżą auta czy wypadkiem, ale zapewnia kierowcy spokój, że w razie utraty pojazdu odzyska przynajmniej jego rynkową wartość. Przy kredycie ze stałym oprocentowaniem klient kupuje podobny spokój. Płaci za to więcej, ale nie denerwuje się zawirowaniami na rynku i podwyżką stóp. Na lata może zapomnieć o kredycie, byleby zadbał o jego terminową spłatę.

Jeśli firma inwestuje i potrzebuje pieniędzy z banku, próbuje zmniejszyć ryzyko wzrostu stóp procentowych i tym samym ograniczyć koszt pożyczanej kwoty. Dzięki kredytom ze stałą stopą procentową eliminuje przynajmniej jeden niewiadomy czynnik w prowadzonej działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: mBank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu