Kupują przyszłość

Marcin Goralewski
opublikowano: 28-01-2005, 00:00

Prywatyzacja Zelmera to pasmo sukcesów. Dlatego resort skarbu chętnie operację powtórzy, choć akcje Zelmera mogą zacząć zniżkować.

Dariusz Witkowski

wiceminister skarbu

Udany debiut to dowód na to, że wybraliśmy właściwą ścieżkę prywatyzacji Zelmera. Właściwą nie tylko dlatego, że spółka została wprowadzona na giełdę, ale również dlatego, że do firmy wszedł stabilny inwestor finansowy.

Inwestorzy dyskontują już dziś udaną restrukturyzację spółki i poprawę jej kondycji w ciągu 2-4 lat. Przeprowadzenie restrukturyzacji, która jest konieczna, gwarantuje właśnie inwestor finansowy. To, że firma ma potencjał, jest bezdyskusyjne.

Nasza wycena Zelmera, po której sprzedawaliśmy firmę, odpowiada dzisiejszej wartości spółki, a wśród inwestorów można było nawet usłyszeć, że była ona zbyt wygórowana.

Grzegorz Gońda

analityk IDM Kredyt Banku

Wysoki debiut jest zaskoczeniem, choć z pewnością można znaleźć jego uzasadnienie. Być może akcje dokupują inwestorzy, którzy nie są zadowoleni z ogromnej redukcji zapisów w ofercie pierwotnej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że fundusz Enterprise Investors zapowiedział, że będzie chciał zwiększyć swoje zaangażowanie z 25 proc. do 49,9 proc. Inwestorzy spodziewają się więc wezwania do sprzedaży.

Z wyceny porównawczej wynika, że akcje Zelmera warte są 14,50 zł. To wartość odpowiadająca też relacji ceny do zysków. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że spółka nie jest zadłużona, ma spore zasoby gotówki, to wycenę można zwiększyć nawet do ponad 20 zł za walor.

Michał Hulbój

DM Millennium

Spodziewaliśmy się 20-proc. przebicia w debiucie. Większa zwyżka to zasługa informacji o zamiarach Enterprise Investors. Inwestorzy wiedzą, że na akcje Zelmera będzie popyt.

W ciągu najbliższych dni spodziewam się jednak spadków notowań do około 16 zł. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to wartość, po której EI skupi akcje. Wspominano o premii w stosunku do ceny z oferty publicznej, ale jej wysokość jest tajemnicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu