Kupujących obraz własny

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Serwis Domiporta.pl i agencja Metrohouse przepytały 350 osób, by poznać odpowiedzieć na pytanie: kto najczęściej kupuje nieruchomości?

Ankieta była skierowana do internautów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w serwisie Domiporta.pl. Wśród deklarujących zakup mieszkania przeważają osoby w przedziale wieku 31-40 lat (36 proc.) i do 30 roku życia — 30 proc. Co piąty ankietowany miał ponad 50 lat. Te dane potwierdzają także statystyki agencji nieruchomości Metrohouse — aż 68 proc. klientów nabywających mieszkanie ma mniej niż 40 lat. Najwięcej mieszkań jest poszukiwanych w aglomeracjach, 59 proc. badanych chce kupić mieszkanie w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców. Jedynie 19 proc. szuka mieszkań w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Ciekawe obserwacje przynosi pytanie o rynek, na którym klienci chcą kupić mieszkanie. Tylko co dziesiąty ankietowany poszukuje nieruchomości wyłącznie na rynku pierwotnym. Jednocześnie 47 proc. przyznaje, że interesuje się zarówno ofertami deweloperów, jak i indywidualnych sprzedających z rynku wtórnego.

— Zaciera się podział na zwolenników rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Klient dewelopera nie jest lojalny. Poszukuje jednocześnie wśród zbywców indywidualnych, szczególnie sprzedających mieszkania w pełni wykończone,wybudowane po 2000 r. — mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. Ponad połowa respondentów (54 proc.) poszukuje mieszkań, za które trzeba zapłacić nie więcej niż 300 tys. zł. Niespodzianką jest dość wysoki udział w deklaracjach kwot zakupu powyżej 600 tys. zł (13 proc.) — szczególnie teraz, gdy na rynku poszukiwane są najtańsze lokale.

— Utrudniony dostęp do kredytów i ryzyko związane z rosnącym bezrobociem sprawiają, że kupujący starają się zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe jak najmniejszym kosztem. To ma odbicie w budżetach przeznaczanych na zakup mieszkania.

Do łask wróciły bloki z wielkiej płyty, gdzie za stosunkowo niską cenę można kupić np. niewielkie trzypokojowe mieszkanie — wyjaśnia Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl.

Niespodzianek nie ma, jeżeli przyjrzymy się wynikom odpowiedzi o źródła finansowania zakupu. Kredytem na 100 proc. wartości nieruchomości jest zainteresowanych 22 proc. respondentów. Dodatkowo 41 proc. chce połączyć kredyt z własnymi oszczędnościami, co od lat jest opcją najbardziej popularną wśród kupujących mieszkania. W sumie 63 proc. potencjalnych nabywców mieszkań będzie w mniejszym lub większym stopniu wspierać się kredytem hipotecznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu