Czytasz dzięki

Kurczy się rynek platyny

Weronika Kosmala
opublikowano: 21-05-2015, 00:00

Chociaż platynowe płyty kojarzone są raczej z rekordową ilością sprzedaży, najnowsze wyniki z rynku platyny wskazują na spory zastój.

Zeszłoroczna produkcja platyny podsumowana została na najniższym od 15 lat poziomie 4,7 mln uncji, podaje Thomson Reuters. W porównaniu z wcześniejszym rokiem, spadek wynosi 21 proc. i związany jest m.in. z akcjami protestacyjnymi na południu Afryki. Prognozowana na ten rok średnia cena metalu wynosi 1,170 USD za uncję, jest więc o 16 proc. niższa od średniej z 2014. Produkcja platynowej biżuterii również zmniejszyła się w ubiegłym roku, chociaż w ciągu 3 wcześniejszych lat rejestrowane były na tym rynku zwyżki. Popyt na pierścionki i kolie oprawione w platynę spadł w Chinach o 5 proc., w Europie o 3 proc., a w Japonii o 2 proc. Apetyt na szlachetny metal mieli tylko Amerykanie, i to nawet o 3 proc. większy niż w roku poprzednim. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane