Kurierska fuzja zaostrzy konkurencję

KAP
opublikowano: 06-04-2012, 00:00

FedEx podpisał umowę nabycia udziałów firmy kurierskiej Opek. Przesyłki potanieją.

FedEx zamierza sfinalizować przejęcie firmy kurierskiej Opek latem tego roku. Już podpisał mowę. „Transakcja zapewni FedEx dostęp do ogólnokrajowej sieci spedycji lądowej, stanowiącej źródło przychodów na poziomie około 70 mln USD i obsługę 12,5 mln przesyłek rocznie”— napisali przedstawiciele spółek w komunikacie. Rynkowi gracze spodziewali się transakcji. Uważają, że fuzja zaostrzy już i tak dużą konkurencję.

— W Polsce mamy jeden z najmocniej rozbudowanych rynków usług kurierskich, jest silna konkurencja, której skutkiem są niskie ceny przesyłek. W wyniku fuzji obu firm konkurencja jeszcze się zaostrzy, bo FedEx, który do tej pory nie był silnie reprezentowany na naszym rynku, teraz pewniemocno postawi na rozwój — uważa Rafał Brzoska, prezes Iteger.pl, właściciel InPostu.

Zwraca także uwagę na to, że Zakup Opeku przez FedEx oznacza, że na polskim rynku kurierskim nie będzie już silnych graczy z polskim kapitałem.

— Znaczące firmy kurierskie należą albo do zagranicznych inwestorów, albo międzynarodowych funduszy unijnych — mówi Rafał Brzoska.

FedEx jest największą firmą kurierską na świecie, z rocznymi przychodami na poziomie 42 mld USD rocznie. Firma zatrudnia ponad 300 tys. osób. Na polski rynek weszła w 1989 r. Ma nad Wisłą 120 pracowników. Opek natomiast to firma rodzinna działająca od 1994 r. Składa się z 44 oddziałów w całym kraju, pod Warszawą ma centrum dystrybucji, a w Łodzi i Katowicach — centra przeładunkowe. Zatrudnia 1,2 tys. pracowników i ma umowy z 1,3 tys. kierowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu