Kurs Forte runął

opublikowano: 31-07-2017, 22:00

Duże obroty połączone z dużą przeceną. Tak wyglądał poniedziałek na akcjach producenta mebli.

Ponad 13 proc. taniały wczoraj akcje Fabryk Mebli Forte. Przecenie towarzyszyły spore obroty — sięgnęły 5,6 mln zł. Krach na akcjach meblarskiej spółki wywołał komunikat opublikowany przed sesją ostatniego dnia lipca 2017 r. Przekazując informację o wstępnych wynikach finansowych, spółka poinformowała, że w drugim kwartale 2017 r. jej przychody wzrosły o 0,9 proc., ale EBIT spadł o 37,3 proc. rok do roku.

— Niska dynamika przychodów w całym pierwszym półroczu 2017 r. była oczekiwana. Ale dynamiki przychodów i EBIT miały być podobne — komentuje Michał Krajczewski, analityk Banku BGZ BNP Paribas.

Spółka planuje opublikować raport półroczny dopiero 14 września 2017 r. Na jego podstawie będzie można ocenić, czy zmieniła się struktura kosztów Forte, czy też na EBIT miało wpływ jakiś czynnik jednorazowy, którego spółka nie musiała raportować.

— Forte jest wyceniane jak spółka wzrostowa. Gdyby się okazało, że za słabym EBIT nie stoi coś nadzwyczajnego, wymagałoby to znacznej korekty kursu — uważa Michał Krajczewski.

Jego zdaniem, czynnikami jednorazowymi, które mogły wpłynąć na EBIT, mogą być wydatki na budowę nowej fabryki, które nie są capeksem, np. koszty doradztwa czy usług prawnych. Z czynników o charakterze rynkowym wyniki w dół mogło pociągnąć umocnienie złotego do euro, koszty logistyki, rosnące koszty pracy lub odbicie cen surowców. Te dwa ostatnie analityk uważa za mało prawdopodobne. Przypomina, że dotychczas rosnącym kosztom pracy towarzyszył wzrost wydajności, a surowce nie mogły w ciągu jednego kwartału zdrożeć tak bardzo.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu