Kurs Novavaksu runął, Mabionu też

opublikowano: 09-08-2022, 08:45
aktualizacja: 09-08-2022, 14:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania producenta szczepionek na Covid-19 spadły o 30 proc. po obniżeniu prognoz sprzedaży. W dół poszedł też kurs polskiego podwykonawcy.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jak zmieniły się prognozy producenta szczepionek,
  • jaka jest tego przyczyna,
  • dlaczego perspektywy sprzedaży w USA nie są najlepsze,
  • jak na te doniesienia reaguje kurs Mabionu,
  • jak sprawę komentuje prezes polskiej spółki.
Liesa Johannssen-Koppitz

Pandemia nie ustępuje, ale sprzedaż szczepionek nie jest taka, jaką zakładali menedżerowie amerykańskiego spółki. Nowe prognozy na 2022 r. zakładają osiągnięcie 2-2,3 mld USD przychodów wobec wcześniej oczekiwanych 4-5 mld USD. W reakcji na te doniesienia kurs Novavaksu w handlu przedsesyjnym spadał nawet o 36 proc., a na otwarciu we wtorek zanurkował o 30 proc.

W drugim kwartale spółka poniosła 6,53 USD straty na akcję, więcej niż oczekiwali analitycy (5,24 USD straty), informuje agencja Bloomberg.

Stanley Erck, prezes Novavaksu, obniżkę prognoz sprzedaży tłumaczy niższymi od oczekiwań zamówieniami z dwóch najważniejszych źródeł: rynku amerykańskiego i programu Covax, nakierowanego na szczepienia w biednych i średniozamożnych krajach.

– Spóźniliśmy się na rynek amerykański, na którym szczepiono tym, co było dostępne - szczepionkami mRNA - powiedział Erck na spotkaniu z analitykami.

Szczepionka Noavavaksu jest innego typu - bazuje na technologii białkowej, co czyni ją podobną do tradycyjnych szczepionek. Novavax liczył, że przebije się na rynek wykorzystując właśnie to podobieństwo i dzięki temu przekona tych, którzy byli nieufni wobec nowoczesnych typów szczepionek.

Spóźniliśmy się na rynek amerykański, na którym szczepiono tym, co było dostępne - szczepionkami mRNA.

Stanley Erck
prezes Novavaksu

Novavax ze swoją szczepionką nie nadąża ponadto za rywalami, skupionymi na technologii mRNA, jeśli chodzi o aktualizacje dotyczące nowych mutacji koronawirusa, uważa Max Nisen, analityk w Bloomberg Intelligence.

Stany Zjednoczone zamówiły 171 mln dawek nowej generacji szczepionek Pfizera i Moderny, które mają być odpowiedzią na dominujący obecnie wariant omikron. Szczepionki te będą stosowane od września. Natomiast Novavax spodziewa się zgody FDA na własną zaktualizowaną do potrzeb walki z omikronem szczepionkę dopiero w czwartym kwartale 2022 r.

Przy produkcji szczepionki Novavaksu pracuje polska firma giełdowa Mabion, która odpowiedzialna jest za wytworzenie substancji czynnej. W październiku 2021 r. podpisano umowę o wartości 372 mln USD (przy obecnym kursie to 1,7 mld zł). Zastrzeżono, że strony mogą zmodyfikować harmonogram i wolumen dostaw. Produkcja w zakładzie w Konstantynowie Łódzkim ruszyła w grudniu ubiegłego roku. Współpraca z Novavaksem była poszerzana o dodatkowe zlecenia, m.in. dotyczące usług analitycznych i badań stabilności.

– Spółka liczy na kolejne poszerzenie zakresu współpracy w najbliższym czasie - mówi “PB” Krzysztof Kaczmarczyk, prezes Mabionu.

Menedżer nie chciał jednak komentować doniesień z Novavaksu. Zaznaczył, że Mabion realizuje wszystkie zlecone prace, za które otrzymuje regularne płatności.

– Spółka nie jest w stanie odnieść się do wypowiedzi i planów biznesowych partnera w zakresie dystrybucji oraz ich potencjalnego wpływu na prace realizowane w Mabionie - dodaje Krzysztof Kaczmarczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane