Kuszące dane

MZL
opublikowano: 09-05-2008, 00:00

ygląda na to, że dane podatników nie trafią jednak pod skrzydła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). O takiej możliwości informowaliśmy w tekście „Dane podatników skusiły ABW” (ABW zaproponowała MF przeniesienie budowy centrum przetwarzania danych z cywilnego ośrodka do swojej bazy). Po publikacji Agencja wydała oświadczenie: oto sugestie jakoby ABW dążyła do zdobycia danych podatników w sposób niezgodny z prawem (takich sugestii u nas nie było), są nieuzasadnione. Resort finansów oświadczył zaś m.in., że danych nie da. Hura!

Przez prawie dwa tygodnie obie instytucje nie wyjaśniły kontrowersji, tylko odpowiadały na pytania niejasno, i ogólnikowo albo w ogóle, nie komentując też okoliczności propozycji ABW i jej analizy przez MF oraz obaw o bezpieczeństwo danych. Wczorajsza „Gazeta Wyborcza” zrelacjonowała sprawę, dodając ciekawą informację: MF twierdzi teraz, że propozycja ABW prawie na pewno nie będzie wzięta pod uwagę, musiałaby być bowiem „absolutnie rewelacyjna”. Przed publikacją w „PB” ministerstwo prezentowało zupełnie inne stanowisko.

Tak czy owak: ABW danych chyba nie dostanie. Ale wciąż nie wiem, o co toczyła się ta cała gra. Pewnie wynikła z altruistycznych pobudek Agencji… Podobnie jak nie wiem, dlaczego dziennikarz „Gazety”, konfrontując informacje z „PB” z oświadczeniem MF i ABW, nie zapytał mnie o powód rozbieżności w danych i interpretacji zdarzeń. Dowiedziałby się na przykład, że podawane przez podpisanego pod oświadczeniem resortu wiceministra dane są, najłagodniej mówiąc, okrojone i niepełne. Jeśli koledzy nie potrafili pozyskać potwierdzających to źródeł, chętnie byśmy im je udostępnili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy