Kwadrans przybliża do celu

WK
opublikowano: 26-05-2014, 00:00

ŚLĄSKIE

1 Tytuł Filara Gospodarki zobowiązuje do… jeszcze mocniejszego angażowania się we wszelkie inicjatywy mające na celu wzmocnienie więzi ze społecznością lokalną.

2 Od lokalnego samorządu oczekuję… przede wszystkim jeszcze większego zrozumienia. Dobra współpraca między górnictwem i samorządami lokalnymi to konieczność. Przecież od tego zależą losy miejsc pracy i ekonomiczne funkcjonowanie regionu. Górnictwo jest przecież siłą napędową całego Śląska. To od nas zależy, czy górnictwo w dalszym ciągu będzie na Śląsku. Współpraca byłaby znacznie łatwiejsza, gdyby nie skomplikowane prawo, które dotyczy chociażby zasadności obłożenia podziemnych wyrobisk kopalń podatkiem od nieruchomości. Spór o to, czy od podziemnej infrastruktury kopalń gminom należy się podatek, trwa już od kilkunastu lat.

3 Moja wizja regionu za 10 lat… Nie mam wątpliwości, że filarem śląskiej gospodarki nadal będzie węgiel. Musimy jednak podnosić efektywność, zabiegać o konkurencyjność polskiego węgla. Wciąż jeszcze mamy duże rezerwy, by konkurować cenowo. Rezerwy w organizacji pracy mamy wciąż potężne. Musimy tylko zwiększać efektywność, wydajność pracy i wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Często podaję przykład 15 minut. Jeśli uda się nam o tyle wydłużyć czas pracy na jednej zmianie wydobywczej — np. przez lepszy transport pracownika do ściany i lepszy sprzęt — to przy czterech zmianach na dzień jest to godzina, przy pięciu dniach w tygodniu jest to pięć godzin. Bez zwiększania wydajności nie mamy co liczyć, że uda się nam przetrwać na rynku.

JAROSŁAW ZAGÓROWSKI

prezes JSW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu