Czytasz dzięki

Kwarantanna w apartamentach

opublikowano: 19-03-2020, 22:00

Właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy chcą się ratować, oferując je jako miejsca na kwarantannę.

W związku z pandemią stanął ruch turystyczny, a co za tym idzie — hotelarstwo i branża apartamentów na wynajem krótkoterminowy. Rozporządzenie ministra zdrowia z 13 marca definitywnie uniemożliwiło im działalność. Właściciele apartamentów ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik postanowili aktywnie szukać ratunku. Napisali do sztabu kryzysowego, że posiadają mieszkania, które obecnie mogą być wynajmowane na kwarantannę. Mają świetne zaplecze sanitarne oraz sprzęt do dezynfekcji, tj. ozonatory, płyny dezynfekcyjne. Dysponują także ofertą kateringową i usługami sprzątania.

— W odpowiedzi uzyskaliśmy informacje, jakie kryteria powinny spełniać takie lokale, i przygotowaliśmy ankietę online dla naszych członków. Wypełniło ją już 119 osób, z czego 42 są zainteresowane przystąpieniem do umowy w trybie specustawy, udostępniając lokale jako miejsca do kwarantanny. Akcja trwa dopiero od 24 godzin i mieszkań stale przybywa — mówi Jacek Kusiak, założyciel i prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Według niego tylko w Warszawie jest dziś 1600 pustych mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Poza stolicą najwięcej takich lokali jest w Krakowie, Trójmieście i Poznaniu. Część z nich należy do członków stowarzyszenia. Mieszkanicznik ma oddziały w 20 miastach i zrzesza 14 tys. osób z ponad 50 tys. mieszkań na wynajem. Około 20 proc. to mieszkania na najem krótkoterminowy.

— W ten sposób możemy pomóc państwu w rozpaczliwej sytuacji braku miejsc na kwarantannę i pomóc właścicielom tychże mieszkań, których biznes został nagle zahamowany — mówi Jacek Kusiak.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane