Kwaśniewski: Potrzeba solidarności przez duże "S" i polityki liberalnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 09:21

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w piątek w radiowych Sygnałach Dnia powiedział, że Polska potrzebuje  solidarności przez duże "S", ale również polityki otwartej, liberalnej, nie wykluczającej nikogo ze społeczeństwa oraz  liberalnego prawa.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w piątek w radiowych Sygnałach Dnia powiedział, że Polska potrzebuje  solidarności przez duże "S", ale również polityki otwartej, liberalnej, nie wykluczającej nikogo ze społeczeństwa oraz  liberalnego prawa.

Na pytanie, czy w II turze wyborów prezydenckich będzie mu bliższa wizja Polski liberalnej, czy solidarnej Kwaśniewski przyznał, że te tak nazwane dwie koncepcje są błędne. "Gdyby tak miało być, bylibyśmy w bardzo niedobrej sytuacji" - powiedział.

"Polska potrzebuje koncepcji solidarnej - tam, gdzie mówimy o ponoszeniu ciężarów związanych z restrukturyzacją polskiej gospodarki, różnymi niezbędnymi nakładami, pomocą dla ludzi biednych, potrzebujących; Polska potrzebuje Solidarności przez duże +S+" - powiedział. 

Prezydent zaznaczył przy tym, że Polska potrzebuje również polityki otwartej, liberalnej, nie wykluczającej nikogo ze społeczeństwa, nie ksenofobicznej, nie agresywnej wobec mniejszości, nawet seksualnych.

"Potrzebujemy liberalnego prawa, gdzie jednak będziemy szanować zasadę domniemania niewinności, a nie będziemy oskarżać, a później płacić odszkodowania za niesłuszne oskarżenia i pobyty w areszcie" - dodał.

W jego opinii, gospodarka powinna cieszyć się wolnościami i i - jak określił - "zwykło się to nazywać liberalną koncepcją  gospodarczą".  

"Gdy pan mnie pyta, czy Polska dzisiaj wymaga zakwestionowania III Rzeczpospolitej i tworzenia IV Rzeczpospolitej, czy wymaga naprawy elementów tego, co się nie udało w III Rzeczpospolitej i kontynuowania tego co dobre, to jestem bliski tej drugiej koncepcji. IV Rzeczpospolita z daleka źle pachnie, to nie jest koncepcja, którą można przyjąć jako antidotum na te słabości, które przeżywamy. To może być koncepcja korzystania z prawa na skróty, łamania prawa (...)" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane