Kwitnie sprzedaż zagraniczna

JKW
opublikowano: 13-05-2010, 00:00

Eksport przez rok urósł o 14 proc. Dobry klimat w handlu zostanie z nami na dłużej.

Eksport przez rok urósł o 14 proc. Dobry klimat w handlu zostanie z nami na dłużej.

Handel zagraniczny przyspiesza. W I kwartale 2010 r. eksport wzrósł o 14 proc. w porównaniu z takim samym kwartałem ubiegłego roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Po lutym wzrost eksportu wynosił tylko 7,4 proc. Najszybciej rośnie sprzedaż do Wielkiej Brytanii (wzrost o 29 proc. rok do roku) i Hiszpanii (42,8 proc.).

Nadal jednak naszym najważniejszym partnerem handlowym są Niemcy — tamtejsza sprzedaż to 25,8 proc. polskiego eksportu. Na drugim miejscu utrzymała się Francja (7,2 proc.), a na trzecie wskoczyła Wielka Brytania (6,8 proc.). Włochy na liście głównych partnerów spadły na czwarte miejsce (6,7 proc.).

— Sytuacja eksporterów poprawia się i ta poprawa będzie kontynuowana. Po pierwsze, większość gospodarek, do których trafia nasz eksport, staje na nogi, więc popyt będzie się odbudowywał. Po drugie, polskim producentom pomagają problemy Grecji. Osłabienie złotego przynajmniej na jakiś czas poprawiło konkurencyjność produkowanych w Polsce towarów — twierdzi Marta Petka-Zagajewski, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Import też wraca na wysokie obroty. W I kwartale 2010 r. był o 12,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. Po lutym dynamika wynosiła tylko 4,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu