KWK BOGDANKA TRAFI NA GIEŁDĘ...

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 12-07-1999, 00:00

KWK BOGDANKA TRAFI NA GIEŁDĘ...

Budżet zarobi na prywatyzacji najlepszej polskiej kopalni 85-142 mln zł

Zdaniem Emila Wąsacza, ministra skarbu, kopalnia Bogdanka jeszcze w tym roku trafi na GPW. Szacuje się, że wpływy z jej prywatyzacji sięgną 85- -142 mln zł. Na upublicznienie nie ma natomiast szans ornontowicki Budryk, którego długi przekroczyły już miliard złotych.

Do końca roku Skarb Państwa zamierza wprowadzić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych 30-50 proc. akcji kopalni Bogdanka. W zależności od oferowanego pakietu budżet może zarobić na tej transakcji 85-142 mln zł.

— Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, bo do tej pory nie prywatyzowano kopalń poprzez wprowadzanie ich akcji do obrotu publicznego. Jeśli giełdowa prywatyzacja Bogdanki się powiedzie, niewykluczone, że również inne górnicze zakłady trafią na parkiet — mówi Emil Wąsacz, minister skarbu.

Resort uważa, że sprzedaż podlubelskiej spółki powinna korzystnie wpłynąć na reformę górnictwa i zachęcić potencjalnych inwestorów do udziału w przekształceniach własnościowych tego sektora.

Krótka lista

Oprócz lubelskiej spółki jedynie kopalnia Wujek z Katowickiego Holdingu Węglowego i RG Wojkowice z Bytomskiej Grupy Kapitałowej zanotowały dodatni wynik finansowy. Zysk brutto tych zakładów oscyluje wokół 2 mln zł. Prawdopodobnie jeszcze tylko te dwie firmy z całej branży będą w stanie spełnić warunki wejścia na warszawską GPW.

Panaceum na długi

Kolejną prywatyzowaną kopalnią, będzie Budryk z Ornontowic. Ryszard Niemiec, prezes tej firmy, już w ubiegłym roku deklarował chęć giełdowego debiutu. Problem w tym, że Budryk chce wejść na giełdę, by spłacić swoje długi, które już dawno przekroczyły 1 miliard zł.

W tej sytuacji, zdaniem Emila Wąsacza, nie ma możliwości na upublicznienie akcji ornontowickiej spółki.

— Budryk będzie prywatyzowany przez wejście inwestora strategicznego. Nie mogę, niestety, szacować, jakie będą wpływy ze sprzedaży tej kopalni — podkreślił szef resortu skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KWK BOGDANKA TRAFI NA GIEŁDĘ...