Laboratoria innowacji

Belgijski Katholieke Universiteit Leuven po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł najbardziej innowacyjnej szkoły wyższej w Europie

Założony w 1425 r. przez papieża Marcina V belgijski uniwersytet stawia na badania i jest w świetnej formie. Uczelnia, znana dziś jako KU Leuven, kolejny raz wygrała ranking najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie, który przygotowała agencja Reuters. Zestawienie obejmuje 100 podmiotów, które najbardziej przyczyniają się do rozwoju nauki, tworzą najnowsze technologie oraz zasilają nowe rynki i branże. Czołówka to uczelnie, które są kuźniami talentów i miejscem tworzenia myśli zmieniających biznes.

SPECJALIZACJA W CENIE: KU Leuven wydał na badania w roku fiskalnym 2016 r. w sumie 460 mln EUR. Najwięcej złożonych w ostatnich latach patentów dotyczyło rolnictwa, leśnictwa, żywności, farmacji i biotechnologii.
Fot. KU Leuven

W najnowszym rankingu nie zabrakło polskiego akcentu. Uniwersytet Jagielloński utrzymał 90. pozycję — uplasował się tuż za irlandzkim University College Cork, wyprzedził natomiast fiński Uniwersytet Aalto i uczelnię z Bonn. Reuters opracował ranking we współpracy z firmą Clarivate Analytics, która rozwija takie platformy, jak Web of Science, World Patents Index i Patents Citation Index. Na początku autorzy rankingu stworzyli listę 600 ośrodków, które opublikowały najwięcej artykułów w czasopismach naukowych. Później przesiali listę prowadzących badania przez sito patentów i wyłonili te uczelnie, które w latach 2011-16 przekroczyły wyznaczony pułap patentów złożonych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Następnie uczelnie poddane zostały analizie składającej się z 10 kategorii. Lista została ostatecznie zredukowana do tych, które złożyły 50 lub więcej patentów, a większość z nich stanowiły uczelnie o statusie uniwersytetów. Dodano także cytaty patentowe i cytaty artykułów do marca 2018 r.

W rankingu nastąpiły przetasowania narodowościowe — zyskują uniwersytety niemieckie i szwajcarskie, tracą brytyjskie. Jego autorzy dopatrują się w tym zgubnego wpływu decyzji o opuszczeniu przez Brytyjczyków Unii Europejskiej. Centre for Global Higher Education opublikowało w lutym wyniki badań, z których wynika, że niemieccy naukowcy postrzegają brexit jako szansę na osiągnięcie przewagi i mają nadzieję, że uda się przyciągnąć na niemieckie uczelnie brytyjskich pracowników naukowych. Potwierdzają ten trend brytyjscy naukowcy — twierdzą, że ich podwładni nie szukają już pracy w Wielkiej Brytanii, ale patrzą w kierunku Unii Europejskiej i USA. W czołówce rankingu dominują więc szkoły z Niemiec i Szwajcarii, ale drugą pozycję zajął Imperial College z Londynu, który wyprzedził słynny University of Cambridge. Tradycyjnie rywalizujący z Cambridge University of Oxford zajął dopiero 14. pozycję. Monachium, jako jedyne z europejskich miast, zmieściło w najlepszej „10” aż dwie uczelnie — Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana oraz Monachijski Uniwersytet Techniczny. Co ciekawe, wyniki rankingu innowacyjności europejskich uczelni nie do końca pokrywają się z ogólnoświatowym zestawieniem najlepszych uniwersytetów przygotowanym przez „Times Higher Education” i wydawnictwo naukowe Elsevier. W najnowszej edycji KU Leuven zajmuje 47. miejsce, a najlepszy jest Oxford, który wyprzedza Cambridge oraz słynne amerykańskie szkoły: California Institute of Technology, Stanford University i Massachusetts Institute of Technology.

Innowacyjne uniwersytety w Europie

1. KU Leuven (Belgia)

2. Imperial College London (Wielka Brytania)

3. University od Cambridge (Wielka Brytania)

4. Federal Polytechnic School of Lausanne (Szwajcaria)

5. University of Erlangen Nuremberg (Niemcy)

6. Technical University of Munich (Niemcy)

7. University of Manchester (Wielka Brytania)

8. University of Munich (Niemcy)

9. Technical University of Denmark (Dania)

10. Swiss Federal Institute of Technology Zurich (Szwajcaria)

90. Jagiellonian University (Polska)

 

 

 

 

Źródło: Reuters Top 100 Europe's Most Innovative Universities — 2018

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane