Łagodny Fed sprzyja GPW

Łukasz Bugaj, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 31-01-2019, 19:57

Dzisiejsza sesja stała pod znakiem reakcji na wczorajszy wieczorny komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ten z powodu swojej gołębiej wymowy mógł się podobać, a dla całego spektrum rynków wschodzących ma to niebagatelne znaczenie. Pośrednio sprzyja także GPW i pokazywały to dzisiejsze wzrosty.

Już początek sesji pokazywał, że będzie ona podporządkowana reakcji na wczorajsze informacje z najważniejszego banku centralnego na świecie. Rezerwa Federalna zdecydowała, że nie zmienia stóp procentowych, i podała, że będzie cierpliwa jeśli chodzi o dalsze podwyżki kosztu kredytu w tym roku. Jednocześnie usunięta z komunikatu została wzmianka, że ryzyka dla prognoz są "w zasadzie zbilansowane" i stwierdzenie, że "pewne dalsze" podwyżki stóp mogą być właściwe w 2019 roku.

Usunięcie stwierdzenia o dalszych podwyżkach stóp zdarzyło się pierwszy raz od 2015 roku i odebrane zostało jako możliwość końca cyklu podwyżek stóp. Ponadto miłym bonusem był dodatkowy komentarz odnośnie do możliwości zmiany dotychczas prowadzonej polityki względem zmniejszenia skali bilansu banku, o czym spekulowano od kilku dni. Wszystko to oznaczało bardziej gołębie nastawienie z dość jednoznaczną reakcją rynkową w postaci słabszego dolara i silniejszego zachowania ryzykownych aktywów.

Gołębi Fed ma szczególny wpływ na całe spektrum rynków wschodzących i poprzez ten kanał oddziaływał na warszawski parkiet. W Europie wzrosty wcale nie były tak powszechne, szczególnie na Zachodzie tylko sam początek sesji wyglądał pomyślnie, ale szybko okazało się, że zwyżki były kruche. Także na GPW większa części sesji była walką o utrzymanie początkowego dorobku. Dopiero sam koniec sesji wyglądał pomyślnie i to dzięki niemu udało się wygenerować wzrost indeksu WIG20 o blisko 1%. Obroty po raz kolejny nie były małe i na całym rynku przekroczyły 1 mld zł. Jednocześnie dzisiejsza sesja kończyła miesiąc styczeń, który zapisał się bardzo pomyślnie dla ryzykownych aktywów.

Na naszym rynku wszystkie segmenty zyskały lekko ponad 4%, a szczególnie cieszyć mogą zwyżki w spektrum małych spółek, które tym samym przerwały negatywną passę pięciu spadkowych miesięcy z rzędu.    

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy