Łap słońce na kredyt

Miłosz Marczuk
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Wkrótce narodowy fundusz ochrony środowiska zaoferuje kolejne pożyczki na zieloną energię.

Wkrótce narodowy fundusz ochrony środowiska zaoferuje kolejne pożyczki na zieloną energię.

W 2010 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) chce pożyczyć około 1,5 mld zł. Pół miliarda — na wysokie (do 50 mln zł) kredyty na budowę biogazowni, wiatraków i elektrowni wodnych. Wnioski będą przyjmowane przez cały styczeń (o konkursie pisaliśmy w środowym "PB").

Wcześniej, bo już 24 listopada — pierwszego dnia targów Poleko w Poznaniu — fundusz podpisze promesę na uruchomienie drugiego programu pożyczkowego, który będzie realizował z funduszami wojewódzkimi.

— Tym samym na rynek pracy wpompujemy kolejne 560 mln zł, po które może sięgnąć każdy zainteresowany inwestowaniem w odnawialne źródła energii i wysokosprawną kogenerację — zapowiada Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

Pożyczki z tego programu będą udzielane na mniejsze inwestycje: o wartościach od 1 do 10 mln zł. Mogą to być np. biogazownie, elektrownie wodne, kolektory słoneczne.

Fundusz zaoferuje też o połowę niższe oprocentowanie niż w przypadku pożyczek na większe inwestycje. Będzie to stałe oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku w okresie finansowania do 10 lat w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Pożyczki będą oferowane już w styczniu. Fundusz przygotuje je we współpracy z 10 funduszami wojewódzkimi, które otrzymają pożyczki do 35 mln zł. Będą to fundusze w Warszawie, Olsztynie, Toruniu, Opolu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Szczecinie, Rzeszowie i Poznaniu.

Ale to nie koniec oferty. Kolejne kilkaset milionów fundusz planuje przeznaczyć na linie kredytowe dla osób fizycznych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

— Pewnie gdzieś w połowie 2010 r. uruchomimy prosty mechanizm wsparcia finansowego zakupu i montażu kolektorów słonecznych w formie dotacji na spłatę 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Wysokość kredytu objętego dotacją wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia — mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

Kredyty z dotacją NFOŚiGW adresowane są do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory słoneczne oraz wspólnot mieszkaniowych, z wyłączeniem odbiorców ciepłej wody z sieci ciepłowniczych.

Wnioski o dotację będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Pieniądze z kredytu z dotacją funduszu wpłyną bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektora słonecznego, na podstawie wystawionych faktur.

Dotacja będzie wypłacana po potwierdzeniu przez bank realizacji przedsięwzięcia.

Z zapowiadanych pożyczek cieszą się firmy montujące kolektory.

— To jest potencjalnie ogromny rynek. Niestety, kryzys dał się we znaki i zamówienia spadły. Zatem świetnie, że będą kredyty, bo to na pewno rozrusza interes — mówi Kamil Kłusiński z firmy Soleko z Oleszna koło Włoszczowy, która założyła już kolektory kilku tysiącom klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu