Łap słońce na kredyt

Miłosz Marczuk
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Wkrótce narodowy fundusz ochrony środowiska zaoferuje kolejne pożyczki na zieloną energię.

Wkrótce narodowy fundusz ochrony środowiska zaoferuje kolejne pożyczki na zieloną energię.

W 2010 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) chce pożyczyć około 1,5 mld zł. Pół miliarda — na wysokie (do 50 mln zł) kredyty na budowę biogazowni, wiatraków i elektrowni wodnych. Wnioski będą przyjmowane przez cały styczeń (o konkursie pisaliśmy w środowym "PB").

Wcześniej, bo już 24 listopada — pierwszego dnia targów Poleko w Poznaniu — fundusz podpisze promesę na uruchomienie drugiego programu pożyczkowego, który będzie realizował z funduszami wojewódzkimi.

— Tym samym na rynek pracy wpompujemy kolejne 560 mln zł, po które może sięgnąć każdy zainteresowany inwestowaniem w odnawialne źródła energii i wysokosprawną kogenerację — zapowiada Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

Pożyczki z tego programu będą udzielane na mniejsze inwestycje: o wartościach od 1 do 10 mln zł. Mogą to być np. biogazownie, elektrownie wodne, kolektory słoneczne.

Fundusz zaoferuje też o połowę niższe oprocentowanie niż w przypadku pożyczek na większe inwestycje. Będzie to stałe oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku w okresie finansowania do 10 lat w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Pożyczki będą oferowane już w styczniu. Fundusz przygotuje je we współpracy z 10 funduszami wojewódzkimi, które otrzymają pożyczki do 35 mln zł. Będą to fundusze w Warszawie, Olsztynie, Toruniu, Opolu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Szczecinie, Rzeszowie i Poznaniu.

Ale to nie koniec oferty. Kolejne kilkaset milionów fundusz planuje przeznaczyć na linie kredytowe dla osób fizycznych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

— Pewnie gdzieś w połowie 2010 r. uruchomimy prosty mechanizm wsparcia finansowego zakupu i montażu kolektorów słonecznych w formie dotacji na spłatę 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Wysokość kredytu objętego dotacją wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia — mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

Kredyty z dotacją NFOŚiGW adresowane są do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory słoneczne oraz wspólnot mieszkaniowych, z wyłączeniem odbiorców ciepłej wody z sieci ciepłowniczych.

Wnioski o dotację będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Pieniądze z kredytu z dotacją funduszu wpłyną bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektora słonecznego, na podstawie wystawionych faktur.

Dotacja będzie wypłacana po potwierdzeniu przez bank realizacji przedsięwzięcia.

Z zapowiadanych pożyczek cieszą się firmy montujące kolektory.

— To jest potencjalnie ogromny rynek. Niestety, kryzys dał się we znaki i zamówienia spadły. Zatem świetnie, że będą kredyty, bo to na pewno rozrusza interes — mówi Kamil Kłusiński z firmy Soleko z Oleszna koło Włoszczowy, która założyła już kolektory kilku tysiącom klientów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane