Laserowa innowacja

Adrian Morel
12-09-2017, 22:00

Technologia opracowana przez producenta lamp pomaga w oszczędzaniu energii.

Innowacja będąca wynikiem prac badawczo-rozwojowych w firmie Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ”, w głównej mierze nastawiona jest na oszczędność prądu. Stosowane w pojazdach diody, w stosunku do żarówek, mogą zużywać nawet 10-krotnie mniej energii. Technologia oparta na zastosowaniu lasera w najnowszej generacji w lampach przednich pojazdów umożliwia uzyskanie oszczędności wzrastającej do 30 proc. To właśnie ten aspekt nowego rozwiązania w głównej mierze wygrywa z tak bardzo popularnymi diodami świecącymi LED.

Przy technologii LED-owej można uzyskać zasięg światła nawet do 500 metrów. Dzięki temu widoczność przed pojazdem jest bardzo dobra. Pobór prądu zamyka się w 18 W. Producent jednak chce sięgnąć światłem laserowym jak najdalej, stawiając sobie za cel aż kilometrowy zasięg reflektorów. Wiązka laserowa musi zostać przeprowadzona przez luminator, by zmienić światło niebieskie na światło białe. Następnie zostaje ono skoncentrowane na odbłyśniku. — Laser zostaje zabudowany specjalną osłoną wytworzoną z metalu. W przypadku jakiejkolwiek awarii odpada on wraz z osłoną i dzięki temu nie stwarza zagrożenia dla otoczenia — mówi Leszek Waś, prezes PTS „WAŚ”.

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” produkuje lampy do wszystkich pojazdów dostępnych na rynku, czyli m.in. do naczep, przyczep, maszyn rolniczych, autobusów, samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz wózków widłowych. W produkcji są 3 tys. różnego rodzaju lamp w około 20 tys. odmian. Wszystko wysyłane jest do ponad 60 krajów na całym świecie. W przemyśle motoryzacyjnym obowiązują określone normy. Przy tworzeniu lampy drogowej dalekosiężnej, producent musi ich przestrzegać. Najważniejszym jest, by wiedzieć, pod jakim kątem, w jaki punkt i z jakim natężeniem powinno docierać światło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Morel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Laserowa innowacja