Lasy Państwowe zzielenieją

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

Prawie 40 publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych zamierzają postawić Lasy Państwowe. Chcą realizować też inne ekologiczne pomysły.

Władze Lasów Państwowych (LP) chcą, by ponad połowa energii elektrycznej, w jaką zaopatrywane są należące do firmy budynki i pojazdy, pochodziła ze źródeł odnawialnych. To dalekosiężny plan i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie zrealizowany, ale firma zaczęła już działać w tym kierunku.

KU NIEZALEŻNOŚCI: Lasy Państwowe, jak zapowiadał ich dyrektor generalny Konrad Tomaszewski, samowystarczalność energetyczną miałyby osiągnąć w 2020 lub 2021 r.
Zobacz więcej

KU NIEZALEŻNOŚCI: Lasy Państwowe, jak zapowiadał ich dyrektor generalny Konrad Tomaszewski, samowystarczalność energetyczną miałyby osiągnąć w 2020 lub 2021 r. Fot. Grzegorz Kawecki

— Przeprowadzamy termomodernizację budynków, potem wykonamy bilans zużycia energii przez LP, a następnie kupimy i zainstalujemy kontenerowe wytwórnie prądu i ciepła produkowanego m.in. z drewna energetycznego — zapowiadał latem zeszłego roku w wywiadzie dla „PB” dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski.

Według jego słów projekt miał ruszyć w tym roku, a samowystarczalność energetyczną firma miałaby osiągnąć w ciągu trzech, czterech lat. LP deklarują, że zarządzane przez nie budynki będą sukcesywnie modernizowane pod względem energetycznym aż do 2021 r. Jak wyjaśnia Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa firmy, w efekcie obniży się zapotrzebowanie budynków na energię, a przez to spadnie emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. W ramach tego typu inwestycji na obiektach montowane będą też kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, a wewnątrz pompy ciepła i kotły na biomasę. Szczególny nacisk LP chcą położyć właśnie na wykorzystanie leśnej biomasy (jako paliwa do kogeneracyjnych źródeł energii).

— W ciągu dwóch najbliższych lat planowana jest modernizacja 125 budynków na terenie całej Polski. W ramach przeprowadzanych inwestycji zostanie w nich zamontowanych ponad 140 różnych instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 2 MW — wyjaśnia Anna Malinowska. Dotychczas takie inwestycje przeprowadzono w 35 obiektach LP i zamontowano w nich instalacje OZE o mocy 0,3 MW.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Wszystkie przedsięwzięcia wpisują się w ogólnoświatowy trend zeroemisyjności w budownictwie, czyli dążenia do projektowania i modernizowania obiektów w taki sposób, aby ich użytkowanie wymagało możliwie niskiego zapotrzebowania na energię — dodaje rzeczniczka LP.

W instalacje OZE, głównie pompy ciepła i baterie fotowoltaiczne,zainwestowano m.in. w Nadleśnictwach Kliniska, Niepołomice, Bardo Śląskie i Chojnów. Łączna moc zamontowanych źródeł OZE to prawie 100 kW. W zeszłym roku na modernizację energetyczną swoich obiektów Lasy przeznaczyły 13 mln zł, a w tym ma to być ponad 23 mln zł. W ramach przebudowy swojej floty firma zamierza również w tym roku kupić kilkanaście samochodów elektrycznych. Przypomnimy, że administracja rządowa oraz koncerny energetyczne, będące akcjonariuszami firmy ElectroMobility Poland (które miałaby produkować rodzime e-auto) w elektryczne samochody chcą się zaopatrzyć dopiero po 2020 r. Lasy mają rozpocząć wkrótce budowę własnej sieci punktów ładowania takich pojazdów. Tego typu miejsc ma być 39 na terenach należących do LP. Pierwsze powinny ruszyć jesienią.

— Do momentu wejścia w życie ustawy o elektromobilności będzie mógł z nich bezpłatnie korzystać każdy. Gdy obowiązywać zaczną nowe przepisy, będziemy się musieli do nich dostosować i zasady zapewne się zmienią — mówi rzeczniczka LP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy