Łatwiej o gwarancje na innowacje

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Unijny program pomoże artystom zdobyć kredyt. Dostaną zabezpieczenie spłaty zadłużenia.

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego podpisali aneks do umowy, dzięki któremu wsparcie w postaci gwarancji kredytowych popłynie do większej liczby firm. Dotychczas mogli z nich korzystać m.in. przedsiębiorcy z branż dizajnu, filmowej, muzycznej, a także wydawnictwa i producenci gier wideo. Teraz katalog beneficjentów unijnego programu Kreatywna Europa obejmie również firmy zajmujące się oprogramowaniem i drukiem. W grę wchodzą też galerie rzemieślnicze, szkoły artystyczne, agencje castingowe i producenci instrumentów muzycznych.

— Sektory kreatywne i kultury to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź rynku. Tworzą one nowe miejsca pracy i są dochodowe. Nierzadko jednak przedsiębiorcy z tych branż nie mają odpowiednich zabezpieczeń, aby móc ubiegać się o kredyt. Dzięki podpisanemu aneksowi do umowy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym gwarancje będą dostępne dla szerszego grona twórców — mówi Mateusz Olszak z departamentu gwarancji i poręczeń w BGK.

Wsparcie z programu Kreatywna Europa jest przeznaczone dla MŚP, które mają pod górkę, jeśli chodzi o zdobywanie finansowania na rozwój projektów. Popyt na towary i usługi spółek z branży kreatywnej jest trudny do przewidzenia. Poza tym nie mają one regularnych przychodów, a każdy ich projekt jest inny. Dlatego banki mają problem ze zweryfikowaniem ryzyka takich przedsięwzięć. Często nie potrafią wycenić praw autorskich, znaków towarowych i licencji. Oferowane przez BGK gwarancje zabezpieczą do 80 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, a prowizja za ich udzielenie wyniesie 0,25 proc. Mateusz Olszak wyjaśnia, że banki będą udzielać finansowania na okres nie dłuższy niż 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego. Natomiast dla kredytów inwestycyjnych będzie to 99 miesięcy. Maksymalna kwota kredytu — zabezpieczona gwarancją — to 8,4 mln zł. W puli jest 525 mln zł. Program ma charakter pilotażowy. Jego celem jest zachęcenie polskich banków do znacznego zwiększenia akcji kredytowej dla MŚP działających w sektorach kultury i kreatywnym. BGK nie wyklucza zwiększenia puli pieniędzy na ten cel. Kredyty są już dostępne w Alior Banku, PKO Banku Polskim, Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości i w zrzeszonych bankach spółdzielczych SGB.

— Szacujemy, że w pierwszych trzech latach ze wsparcia skorzysta około 3 tys. polskich firm. Procedura uzyskania gwarancji jest niezwykle prosta. Wniosek o wsparcie przedsiębiorca składa wraz z wnioskiem o kredyt w banku współpracującym z BGK — mówił w połowie roku Mateusz Olszak.

Instrument gwarancyjny jest dostępny w całej Unii Europejskiej.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy