Laury dla polskich wynalazków

opublikowano: 24-11-2015, 22:00

W Brukseli odbyły się 64. Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii „Brussels Innova 2015”.

Polscy wynalazcy do kraju wrócili z nich obsypani nagrodami i wyróżnieniami. Złote, srebrne i brązowe medale wręczono podczas oficjalnej gali.

Innowacje po polsku (wybrani laureaci konkursu „Eureka”)

Inventmed — nagroda za urządzenie terapeutyczne wielofunkcyjne — Laserobaria-S, które pomaga w leczeniu pacjentów z przewlekłymi ranami kończyn, zmniejsza ryzyko amputacji kończyn.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji — złoty medal za zawieszenie o regulowanej sztywności kątowej szczególnie do pojazdów terenowych (między 3,5 a 9 t). Pozwala na zwiększenie mobilności pojazdu.

Główny Instytut Górnictwa — medal za mechaniczny układ ochronny z zastosowaniem zasady dyssypacji energii. Zaletą nowego pomostu jest m.in. łatwość montażu.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu — za węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym i sposób otrzymywania węgli aktywowanych.

Instytut Włókiennictwa — złoty medal za opracowanie sposóbu biofunkcjonalizacji materiałów włókienniczych. Taka formuła pozwala na uzyskanie właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych włókien).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu — nagroda za System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci. Na bazie wynalazku mogą powstawać zabawki wspomagające rozwój dziecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu