LB: Tempo wzrostu PKB spadnie w I kwartale do 2,5 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2005, 20:31

Dynamika wzrostu polskiego PKB w I kwartale 2005 roku zwolni do 2,5 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu średniorocznym PKB w 2005 roku wzrośnie o 4 proc. - ocenili analitycy banku Lehman Brothers w oparciu o dane opublikowane przez GUS w poniedziałek rano. Według GUS realny PKB w 2004 roku wzrósł średniorocznie o 5,4 proc., czyli o 0,2 pkt proc.

Dynamika wzrostu polskiego PKB w I kwartale 2005 roku zwolni do 2,5 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu średniorocznym PKB w 2005 roku wzrośnie o 4 proc. - ocenili analitycy banku Lehman Brothers w oparciu o dane opublikowane przez GUS w poniedziałek rano. Według GUS realny PKB w 2004 roku wzrósł średniorocznie o 5,4 proc., czyli o 0,2 pkt proc. poniżej przeciętnej oczekiwań rynku.

"Od pewnego czasu sądziliśmy, że rynek przeceniał rzeczywiste tempo ekspansji w Polsce" - stwierdzili analitycy w komentarzu. "Oceniamy, że średnioroczne tempo wzrostu jest zgodne z wynikiem PKB za IV kwartał, który wyniesie 4,1 proc." - prognozują. 

Za zgodne z oczekiwaniami uznają natomiast tempo wzrostu popytu wewnętrznego - 4,9 proc. w 2004 roku, co ich zdaniem oznacza, że w IV kwartale 2004 r. popyt wzrósł o 4,5 proc.

Analitycy LB sceptycznie podchodzą do ogłoszonych przez NBP danych dotyczących salda rachunku obrotów bieżących za listopad (nadwyżka w wysokości 31 mln euro) wobec skorygowanego deficytu w wysokości 66 mln euro w październiku i 295 mln euro deficytu w listopadzie 2003 roku.

"Rekordowa nadwyżka na rachunku transferów bieżących spowodowana przelewem środków z UE tłumaczy wynik lepszy od oczekiwanego, ale wiarygodność miesięcznych danych osłabia to, że dane za październik początkowo nad kreską, zostały skorygowane w dół o 300 mln euro" - napisali w komentarzu.

"Dane o rachunku obrotów bieżących za listopad są pozytywne dla złotego, ale z powodu niskiej wiarygodności miesięcznych danych należy odnosić się do nich sceptycznie. Saldo na rachunku obrotów bieżących najprawdopodobniej pogorszy się w 2005 roku, ponieważ wysoki kurs złotego i spadek zagranicznego popytu zaszkodzą eksportowi" - podają analitycy banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LB: Tempo wzrostu PKB spadnie w I kwartale do 2,5 proc.