Czytasz dzięki

LC Corp chce się odciąć od Czarneckiego

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

Zarząd LC Corp podjął uchwałę zmierzającą do zmiany nazwy spółki, by nie była ona błędnie kojarzona z Leszkiem Czarneckim.

Wrocławski biznesmen sprzedał akcje dewelopera w 2017 r. (akcje kupiły fundusze emerytalne i inwestycyjne), ale mimo to firma wciąż funkcjonuje pod starą nazwą. Teraz „kierując się potrzebą odświeżenia wizerunku spółki”, a także „wobec pojawiających się licznych informacji prasowych identyfikujących spółkę jako podmiot należący do grupy byłego większościowego akcjonariusza spółki (będącego nim do 2017 roku), wpływających na postrzeganie spółki oraz notowania jej instrumentów finansowych" podjęte zostaną kroki, zmierzające do zmiany nazwy. Jaka będzie nowa — nie ujawniono.

Na warszawskiej giełdzie akcje LC Corp zadebiutowały w 2007 r. Debiut poprzedziła emisja akcji o wartości 1 mld zł. Drobni inwestorzy chętnie kupowali akcje, kierując się magią nazwiska, które firmowało sukcesu rosnącego jak na drożdżach imperium finansowego Getin. Przy zapisach wielu graczy posiłkowały się kredytami (tzw. lewarami), inwestując (i ryzykując) więcej niż de facto mieli w portfelu. Debiut był jednak nieudany, akcje zaczęły tanieć, a Leszek Czarnecki na długo zniechęcił do siebie liczne grono inwestorów. Po dekadzie znalazł jednak wśród instytucji podmioty chętne na przejęcie biznesu, który zaczął przynosić zyski i dywidendy, i który w opinii wielu analityków był niedowartościowany właśnie ze względu na osobę głównego akcjonariusza. Nazwy przed rokiem nie zmieniono, nawet mimo tego, że równolegle istnieje LC Corp BV, wehikuł inwestycyjny Leszka Czarneckiego.

Kapitalizacja LC Corp to 1,17 mld zł. Spółka wyceniana jest ze wskaźnikiem cena/wartość księgowa 0,79. Największym akcjonariuszem (18,2 proc.) jest Nationale-Nederlanden OFE, czyli największy pod względem aktywów fundusz emerytalny w Polsce. W tydzień kurs spółki spadł o 5,6 proc., a stopa zwrotu od początku roku to 2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane