Leasing reaguje na stan rynku

opublikowano: 04-03-2013, 08:54

Wobec gorszych wyników rejestracji nowych aut spadek zanotował także leasing pojazdów.

Wartość leasingu samochodów ciężarowych do 3,5 tony w 2012 r. wyniosła niecałe 2,2 mld zł w porównaniu do ponad 2,3 mld zł w 2011 r. — wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, zrzeszającego największe firmy na rynku. Spadek o 5,7 proc. ma praktycznie to same podłoże co gorsze wyniki nowych rejestracji w segmencie aut.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None

— Polskie firmy w związku z niepewnością na rynkach europejskich i spowolnieniem gospodarczym zaczęły wstrzymywać się z zakupami. Potwierdzili to przebadani przez nas przedsiębiorcy, którzy w zdecydowanej większości (60 proc.) na wymianę auta firmowego decydują się po pięciu latach lub rzadziej. W konsekwencji takie firmy jak nasza zaczęły odczuwać spadek popytu na usługi finansowe. Poza tym rynkowi finansowania pojazdów do 3,5 t brakuje zachęt do zakupu. Mam na myśli przede wszystkim postulowaną przez branżę od kilku już lat możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów do 3,5 t i paliwa do nich — mówi Adrian Michalak, dyrektor sprzedaży z BZ WBK Leasing.

Jak zauważa z kolei Agata Derlatka, menedżer rynku pojazdów ciężarowych Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL), poza niestabilną sytuacją ekonomiczną kraju duży wpływ gorsze wyniki tego segmentu miały informacje o upadłościach firm i mniejsza liczba inwestycji przedsiębiorstw. Firmy zrzeszone w ZPL odnotowały jednak lekki, o 0,3 proc., wzrost ogółem. BZ WBK sfinansował w 2012 r. leasing o 11 proc. mniej lekkich aut dostawczych niż w 2011 r. Firma tłumaczy to zmianą struktury sieci sprzedaży,ale dzięki temu chce też uzyskać dodatnią dynamiką w przyszłym roku.

Adrian Michalak tłumaczy, że spółka chce w 2013 r. postawić na dalsze uproszczenia w sprzedaży, a także na rozwój ofery produktów, szczególnie skierowanych do segmentu MŚP, który stanowi 90 proc. klientów firmy. Tegoroczny prawie 6-procentowy spadek leasingu samochodów dostawczych nie wygląda wcale źle, jeśli weźmie się pod uwagę, że w 2011 r. jego wartość spadła aż o 57 proc.

Czy rok 2013 może przynieść lepsze wyniki? — W 2013 r. zmiany w leasingu pojazdów ciężarowych będą zależały od kondycji rynku przewozowego i od sytuacji finansowej firm transportowych. Jednocześnie, będzie to ostatni rok używania pojazdów z normami spalin Euro 5, co spowoduje zainteresowanie klientów wymianą samochodów. Poza tym minęło już pięć lat od boomu z 2007 r., spora część taboru się zużyła i aby zachować odpowiednią strukturę kosztów, wymaga wymiany na nowy sprzęt — prognozuje Agata Derlatka.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane